RadioSad czyli odradzanie drzew przy al.Karkonoskiej

Anna Fluder | Utworzono: 08.05.2024, 08:23 | Zmodyfikowano: 08.05.2024, 08:23
A|A|A

fot. Małgorzata Piszczek

Pięć jabłoni ozdobnych odmian ufundowała jedna z wrocławskich firm i wraz z Fundacją EkoRozwoju, pod okiem ogrodników, posadziła na skwerze im. Ewy Szumańskiej u zbiegu al.Karkonoskiej i ul.Turniejowej.

Ten projekt - nazwaliśmy go RadioSad - jest z nami od wielu lat. Jego entuzjastką była także dziennikarka Radia RAM Monika Jaworska. Z sentymentu i potrzeby serca chcemy odtworzyć w tym miejscu sad, posadzić w rzędach drzewa owocowe, witające jak kiedyś mieszkańców i podróżnych wjeżdżających do miasta - mówią uczestnicy projektu. Będzie się w nim zawierała pamięć o dawnych sielskich podwrocławskich wsiach, o sadach Dolnego Śląska, świecie w dawnym dobrym stylu. Chcemy, żeby był to jeden z pierwszych miejskich sadów. Niech nowoczesne miasto przypomni sobie o swojej przeszłości i sadzi owocowe drzewa wszędzie, gdzie się da – w parkach, na podwórzach, w alejach, wzdłuż dróg i rzek. Niech kwitną nam wiosną, wabią owady, dzieci, ropuchy i ptaki! Do czego zachęcała na naszej antenie przyrodniczka i architektka krajobrazu Małgorzata Piszczek.

Przez kilkadziesiąt powojennych lat na terenie skweru rosły drzewa owocowe, coraz bardziej zarośnięte spontanicznymi krzewami i pnączami. Drzew ubywało stopniowo, bo owocowe drzewa nie są długowieczne. Kilka lat temu teren został uporządkowany – pozostały na nim nieliczne stare drzewa, pod którymi założono trawnik. Z sentymentu, potrzeby serca i potrzeby miejsca chcemy odtworzyć w tym miejscu sad. Posadzić w rzędach drzewa owocowe, witające jak kiedyś mieszkańców i podróżnych wjeżdżających do miasta.

Większość drzew owocowych należy do rodziny różowatych – odpornych na suszę, dobrze rosnących nawet na słabej, zdegradowanej glebie. Ich uprawa będzie jedną z odpowiedzi na ocieplający się klimat, który nie służy drzewom, zwłaszcza dużym i długowiecznym. Niewielkie rozmiary drzew owocowych pozwalają na ich szerokie zastosowanie. Nazwa RadioSad w oczywisty sposób łączy dwa miejsca bliskie sobie w przestrzeni W projekcie sadu oprócz drzew owocowych powinny znaleźć się dopasowane do całości założenia krzewy stanowiące osłonę od strony ulicy Karkonoskiej, Turniejowej i prywatnych działek.

Rok 1931. Charakter dawnej wiejskiej drogi odzwierciedla się w rosnących wzdłuż niej
drzewach – wyraźnie owocowych.

Źródło zdjęcia: https://polska-org.pl/690376,foto.html?idEntity=508890

REKLAMA

To może Cię zainteresować