Wrocławskie Święto Rowerzysty

Joanna Łukaszewska | Utworzono: 08.06.2024, 09:06 | Zmodyfikowano: 08.06.2024, 09:06
A|A|A

RELACJA:

Około 2 tysięcy cyklistów wyjechało na ulice miasta. Później w Parku Tołpy zaplanowano rowerowy piknik. Tak wyglądały obchody Wrocławskiego Święta Rowerzysty.

Cezary Grochowski z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej, która jest organizatorem imprezy, podkreśla, że szczególnie należy promować rowery cargo.

„Rowerem cargo już na prawdę większość funkcji samochodu można zastąpić. Są jednak znacznie mniejsze, też nie powodują korków, nie powodują spalin, więc jak najbardziej są tym pozytywnym elementem. Im więcej rowerów cargo, znaczy miasto jest rowerowe.”

Czy rower może zastąpić samochód?

„Na dłuższe wycieczki jest samochód, na krótsze, do zwiedzania w zupełności wystarcza mi rower.” „Około 3 lata temu sprzedałem właśnie auto, przerzuciłem się na rower. Pomogło mi to po prostu załatwiać sprawy szybciej, efektywniej, lepiej”.

Według szacunków Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej, codziennie po mieście przemieszcza się około 20 tysięcy rowerów.

ZAPOWIEDŹ:

Celem Święta jest promowanie ruchu rowerowego, jako doskonałego środka transportu, a także integracja środowisk miłośników rowerów. Start w południe z placu Wolności, skąd wyruszy Wielki Peleton. Rowerzyści przejadą ulicami Wrocławia i dotrą do parku Stanisława Tołpy.


W Polsce rower wciąż głównie kojarzony jest ze sportem. Tymczasem światowe i europejskie miasta o najwyższej jakości życia mieszkańców to te, które mocno postawiły na transport rowerowy. Chcemy popularyzować ideę miasta dla ludzi, w którym można wygodnie i szybko się przemieszczać, hałas nie przekracza dopuszczalnych norm, można aktywnie wypocząć oddychając czystym powietrzem, a dzieci mogą samodzielnie i bezpiecznie dostać się do szkoły- tłumaczą inicjatorzy wydarzenia. Właśnie dlatego promujemy rower jako istotny element ekologicznego i zrównoważonego transportu.


Liczba użytkowników rowerów we Wrocławiu stale rośnie, a Wielki Peleton to doskonała okazja, by zamanifestować obecność na drogach, upomnieć się o swoje prawa i zwrócić uwagę władz miasta oraz innych użytkowników ruchu drogowego na potrzeby rowerzystów i sprawy bezpieczeństwa. Dla niektórych jest to jedna z nielicznych okazji, kiedy decydują się na jazdę ulicą, gdyż z obawy o własne bezpieczeństwo wybierają na co dzień nielegalną jazdę chodnikiem, bo system tras rowerowych wciąż nie jest spójny szczególnie w centrum miasta. Wrocławskie Święto Rowerzysty jest organizowane od 2009 roku przez Wrocławską Inicjatywę Rowerową, sięgając do tradycji corocznych przejazdów rowerowych z lat 90-tych XX wieku. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Gminy Wrocław, www.wroclaw.pl. Patronem wydarzenia jest Radio RAM.

REKLAMA

To może Cię zainteresować