Weekend z Radiem RAM: Przystanek Rondo w drodze na Brochów i "Kosmetyka Wroga"
zdj. E. Boroń/mat.prasowe
"Irracjonalizm jest cnotą, a niesamowitość – rzeczywistością". Czy rzeczywiście? Między innymi o tym porozmawialiśmy z Michałem Bieńkiem, dyrektorem Survivalu. Przegląd sztuki będzie obecny od 21 do 25 czerwca w dawnym krawiectwie ciężkim, willi przy ul. Semaforowej, wieży ciśnień, kiosku oraz na dworcu. Na zielonym skwerze znajdzie się kilka prac artystycznych oraz klub festiwalowy, gdzie będzie można wziąć udział w spotkaniach Sceny Społecznej, a także w warsztatach dla dzieci organizowanych przez Made in Brochów.
SPRAWDŹ PROGRAM: 22. SURVIVAL. Przegląd Sztuki
Tytuł tegorocznego przeglądu: „Frenezja i niepodległość”, jak wyjaśniają organizatorzy, zapożyczony jest z „Gorączki romantycznej” Marii Janion, w której ta wybitna znawczyni romantyzmu pisze: „Gorączka romantyczna to fantastyka i przeżycie kosmosu, to tragizm i rewolucja, to frenezja i niepodległość, to przede wszystkim odkrycie nowej cudowności, nowej, gdyż okazało się, że cała rzeczywistość – widzialna i niewidzialna – jest "cudowna", naładowana nieoczekiwanymi znakami i znaczeniami, eksplodująca "cudami" w każdym najdrobniejszym nawet wydarzeniu”. Organizatorzy będą zastanawiać się nad alternatywnym obrazem romantyzmu "na płaszczyźnie emocji, mitów i faktów, oraz nad tym, ile z jego wytworów, przekonań i sposobów tłumaczenia świata towarzyszy nam do dziś".
„Kosmetyka Wroga" - to najnowszy spektakl, na który w piątkowe popołudnie zaprosili Maciej Rabski, Adam Michał Pietrzak i Grzegorz Grecas z Teatru Układ Formalny. To adaptacja bestsellerowej powieści Amélie Nothomb opowiadającej o ciemnej stronie ludzkiej natury.
WIĘCEJ: Premiera "Kosmetyka Wroga"
Przedstawienie w reżyserii i adaptacji Grzegorza Grecasa odbędzie się 22 czerwca 2024 roku w Centrum na Przedmieściu przy ulicy Prądzyńskiego 39A we Wrocławiu.
Psychiatria środowiskowa to przyszłość - to jeden z wniosków Kongresu Zdrowia Psychicznego w Warszawie, w którym uczestniczyła Justyna Mańkowska z Fundacji Katarynka. Z Justyną porozmawialiśmy m.in. o roli kultury w procesie zdrowienia. Do końca roku w całej Polsce ma powstać 300 centrów zdrowia psychicznego. Lokalna społeczność jest kluczowa w zdrowieniu, a częścią tej lokalnej siatki są miejsca i instytucje kultury. Nasza gościni opowiedziała także o wnioskach z innego spotkania, Forum Pracuj w Kulturze, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. W Radiu RAM pochyliliśmy się nad tym, jak liderzy mogą się włączyć w projektowanie kultury pod kątem zdrowia psychicznego.
Na Rondzie działa Strefa Słuchacza Radia RAM. Można w barze odebrać upominek od Radia. Wystarczy się oznaczyć w mediach społecznościowych. Na specjalnej mapie Wrocławia, można też zaznaczyć, gdzie słucha się Radia RAM. Jak to zrobić? I co będzie się działo na Rondzie w czasie Vertigo Summer Jazz Festival, który rozpocznie się 1 lipca? Między innymi o tym opowiedzieli Karolina Filusz i Jan Bartoś.
PARTNEREM CYKLU JEST: