Zajezdnia Wolność

Radio RAM, Marta Gutowska | Utworzono: 30.09.2024, 00:43 | Zmodyfikowano: 30.09.2024, 00:43
A|A|A

Zajezdnia Wolność to poniedziałkowe przystanki na antenie Radia RAM.


Kurs obieramy na Radosną Paradę Niepodległości 11 listopada. 

Radosna Parada Niepodległości we Wrocławiu to coroczne święto, które od 2002 roku gromadzi mieszkańców i gości, by wspólnie celebrować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku parada rozpoczyna się na pl. Wolności i zmierza do Centrum Historii Zajezdnia. Hasłem przewodnim jest „wolność”, co podkreśla znaczenie wspólnoty i radości z odzyskanej niepodległości. W programie znajdą się występy artystyczne, takie jak orkiestry dęte, mażoretki, oraz grupa rekonstrukcyjna. Uczestnicy mogą przystroić się w biało-czerwone barwy i wziąć udział w radosnym marszu lub skorzystać z przejazdu zabytkowym autobusem. To wydarzenie łączy ludzi różnych pokoleń i statusów społecznych, pokazując, że wspólne świętowanie to siła jedności.

Wolność, radość, niepodległość!

Radosna Parada Niepodległości od ponad dwóch dekad jest 11 listopada centralnym wydarzeniem wrocławskiego świętowania rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Od trzech lat zaczyna się na placu Wolności i dociera do miejsca, w którym zaczęła się wrocławska walka o wolność, czyli do dawnej zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej. Obecnie ma tu siedzibę Centrum Historii Zajezdnia, nowoczesna placówka muzealna opowiadająca historię Wrocławia po 1945 roku.

Radosną Paradę Niepodległości wymyśliły w 2002 r. dwie pasjonatki edukacji: Ewa Skrzywanek i Małgorzata Olewińska-Syta. W zeszłorocznej paradzie wzięło udział siedem tysięcy uczestników, którzy na jej zakończenie na placu przed Centrum Historii Zajezdnia odśpiewali wspólnie hymn Polski.

Każdy niech się czuje zaproszony na tegoroczną Radosną Paradę Niepodległości: rodziny z dziećmi, single i pary, uczniowie szkół podstawowych i średnich, studenci i seniorzy – jednym słowem wszyscy. Wystarczy przyjść przed godz. 10:00 na pl. Wolności i radosnym nastroju świętowania przejść przy dźwiękach muzyki 3-kilometrową trasę do Centrum Historii Zajezdnia. Osoby, które nie czują się na siłach przebyć trasę pieszo, mogą skorzystać z  przejazdu Ogórkiem, czyli zabytkowym autobusem Jelcz 043.

Mile widziane będą biało-czerwone barwy – przynieśmy ze sobą małe flagi, przypnijmy do ubrań kotyliony.

Zgodnie z tradycją zobaczymy podczas Radosnej Parady Niepodległości występy chorągwiarzy z Gwardii Gryfa, posłuchamy, jak grają orkiestry dęte, będziemy mogli wspólnie podziwiać mażoretki oraz grupy rekonstrukcyjne.

Hasłem tegorocznego Święta Niepodległości jest wolność. Pokażmy, że jest dla nas bardzo ważna, i że choć ją różnie rozumiemy, to cieszymy się z niej wspólnie! To będzie wyjątkowy czas, aby pokazać, że jesteśmy wspólnotą, z której nikt nie jest wykluczony i każdy znajdzie miejsce dla siebie. Wrocław od lat pokazuje całej Polsce, że można świętować ten dzień radośnie, podniośle, patriotycznie, ale przede wszystkim wspólnie, szukając tego, co łączy. 

Radosna Parada Niepodległości od ponad 20 lat jest najważniejszym wydarzeniem wrocławskich obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ale Centrum Historii Zajezdnia przygotowało w weekend ze Świętem Niepodległości również wiele innych atrakcji. Tutaj będziemy o nich pisać.

9–10 listopada – Weekend Niepodległości

Warsztaty, pokazy artystyczne i wiele innych atrakcji.

11 listopada – Radosna Parada Niepodległości

Start o godz. 10:00 z placu Wolności we Wrocławiu. Trasa prowadzi do Centrum Historii Zajezdnia.

REKLAMA

To może Cię zainteresować