„Chleb wolnościowy”. Spotkanie autorskie z Pawłem Piechnikiem

WK, mat. prasowe | Utworzono: 30.09.2024, 16:12 | Zmodyfikowano: 30.09.2024, 16:12
A|A|A

fot. mat. prasowe

Paweł Piechnik od 20 lat zawodowo zajmuje się komiksem, ilustracją, produkcją filmów animowanych („Jeszcze dzień życia”) oraz filmów do gier komputerowych („Wiedźmin 3″, „Division 2″, „For Honor 2″ itp.). Statuetkę BohaterON otrzymał za komiks „Chleb wolnościowy” opowiadający o losach byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu Majdanek, za połączenie z pozoru lekkiej formy z niezwykle ważnym i trudnym tematem.

„Chleb wolnościowy” – takiego sformułowania używali więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Oznaczało chleb wypiekany poza obozem i jednoznacznie kojarzyło się z tęsknotą za domem. Tym, co łączyło współwięźniów i dawało siłę do codziennej walki o życie, była właśnie nadzieja doświadczenia tego „wolnościowego chleba” oraz niepodległości i suwerenności, do których każdy człowiek ma niezbywalne prawo.

Podczas spotkania w Centrum Historii Zajezdnia Paweł Piechnik opowie m.in. premierze drugiego tomu swojego komiksu, który prowokuje do szukania odpowiedzi, czym jest „chleb wolnościowy” dzisiaj i co oznacza wolność w świecie poza drutami. Drugi tom oparty na 18 relacjach różnych osób, z którymi autor przeprowadził rozmowy w ciągu ostatniej dekady XXI w. Komiksowi towarzyszy krótkie posłowie opracowane wspólnie z Martą Łuczak dotyczące zagadnień ogólnie pojętych wartości, społecznych i socjalnych. Autor zastanawiać się będzie czym jest „chleb wolnościowy” dzisiaj i co oznacza wolność w świecie poza drutami.

„Chleb wolnościowy”. Spotkanie autorskie z Pawłem Piechnikiem poprowadzi Julian Jeliński
6 października (niedziela), godz. 18.00
Centrum Historii Zajezdnia (ul. Grabiszyńska 184)
Wstęp wolny!

REKLAMA

To może Cię zainteresować