Poznaj korzyści architektury mikroserwisowej

Radio RAM | Utworzono: 09.10.2024, 15:39 | Zmodyfikowano: 09.10.2024, 15:40
A|A|A

Materiał Sponsora/fot.pexels.com


Co to są mikroserwisy?

Warto zacząć od tego, czym właściwie są mikroserwisy. Jest to architektura, która dzieli aplikacje na mniejsze, niezależne komponenty. Każdy z nich wykorzystując własną bazę danych, odpowiada za konkretne funkcjonalności, np. płatności czy dostawy. Mikroserwisy mogą być oparte na różnych językach programowania, a najczęściej do ich tworzenia wykorzystywany jest Python, PHP, Java oraz JavaScript.

Obrazowym przykładem działania tego rodzaju architektury może być system rezerwacji lotów. Zamiast platformy opartej na monolitycznej koncepcji, która musi obsłużyć wszystko, od wyszukiwania po płatności, każdy z tych procesów staje się oddzielnym mikroserwisem.

Więcej na temat mikroserwisów znajdziesz na: https://www.advox.pl/mikroserwisy


Dlaczego warto podzielić system na mniejsze komponenty?

W monolitycznych systemach każda zmiana może przypominać budowanie z klocków — nie wiadomo czy wpłynie ona tylko na jeden element, czy zaburzy cały ekosystem. W tym kontekście mikroserwisy to przepis na większą elastyczność. Dzięki temu, że każdy komponent działa niezależnie od innych, wprowadzanie zmian staje się bezpieczniejsze i bardziej przewidywalne. Gdy jeden element wymaga wymiany lub ulepszenia, nie narusza to całej struktury.

Mikroserwisy to również furtka do innowacji. W momencie, gdy Twój Software House zdecyduje się na wdrożenie nowej technologii, np. sztucznej inteligencji w systemie rekomendacji, możesz to zrobić w jednym komponencie. Dzięki temu nowa funkcjonalność jest testowana na ograniczonej grupie użytkowników, a w przypadku pozytywnych wyników jej zasięg może być stopniowo rozszerzany.

Podział na mniejsze komponenty rozwiązuje również problem ze skalowaniem monolitycznych aplikacji, który przypomina czasem próbę wzmocnienia całego budynku, tylko dlatego, że jedna ściana zaczyna się kruszyć. Kiedy system jest podzielony na mniejsze i niezależne elementy, skalowanie staje się znacznie prostsze. Z łatwością można podnieść wydajność jednego komponentu, nie tracąc zasobów na całą strukturę.


Architektura mikroserwisowa dla eCommerce z Advox Studio

Decyzja o przejściu na mikroserwisy wymaga przemyślanej strategii. Pierwszym krokiem powinna być analiza obecnej architektury aplikacji oraz zrozumienie, które jej części można przekształcić w niezależne komponenty. Doświadczony Software House, który ma wiedzę z zakresu platform sprzedażowych, pozwoli Ci na zoptymalizowanie działań Twojego systemu.

Takim miejscem jest poznańska agencja Advox Studio, która tworzy sklepy internetowe dla różnych branż od ponad dekady i zna eCommerce od podszewki. Dzięki temu nie skupia się tylko na samej technologii, ale na całej filozofii budowania i rozwijania Twojego e-sklepu.

REKLAMA
To może Cię zainteresować