Alicja Patanowska z wystawą w Brukseli podczas Prezydencji Polski w UE

Radio RAM, ll | Utworzono: 16.01.2025, 12:21 | Zmodyfikowano: 16.01.2025, 12:47
A|A|A

fot. Polish presidency of the Council of the European Union

Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej to sześciomiesięczny okres, podczas którego dane państwo członkowskie odgrywa wiodącą rolę lidera i koordynatora, przewodnicząc spotkaniom na wszystkich szczeblach Rady i reprezentując ją na arenie międzynarodowej. To sześć miesięcy międzynarodowego dialogu i wzmacniania współpracy kulturalnej.

Jak informuje Instytut Adama Mickiewicza:

w gmachu Justus Lipsius - głównej siedziby Rady UE i Sekretariatu Generalnego Rady - stanęły instalacje polskich artystek, które przez najbliższe pół roku będą dostępne do oglądania dla pracowników Rady i Sekretariatu Generalnego oraz zaproszonych gości. Obie instalacje są częścią prezentacji współczesnej polskiej sztuki i designu. Kuratorką prezentacji jest Aleksandra Kędziorek. 

fot. Kuba Celej / Instytut Adama Mickiewicza

Polska rozpoczęła prezydencję w UE – prezentacją artystycznej instalacji w atrium Rady Unii Europejskiej, której autorką jest Alicja Patanowska, garncarka, artystka sztuk wizualnych, projektantka. W 2022 roku obroniła tytuł doktory na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – gdzie powstawała praca prezentowana w Brukseli. 

fot. Kuba Celej / Instytut Adama Mickiewicza

„We are the Weather" składa się z trzech elementów. To piętnaście kobaltowych łapaczy na wodę (deszczówkę) – odnosząc się do wody jako cennego zasobu, który wymaga wspólnej troski i ochrony. Trzy fontanny wskazują na problemy klimatyczne z perspektywy wody, a ceramiczne kafle przypominają o jej ograniczonej dostępności. W szerszym kontekście, instalacja wrocławianki jest symbolem współzależności międzygatunkowej i potrzebie solidarności.

fot. Kuba Celej / Instytut Adama Mickiewicza

Drugą artystką, prezentującą swoją pracę w Brukseli jest Alicja Biała. Instalacja pt. „Regeneracja" to tradycyjny miedzioryt w nowoczesnym wydaniu, który tworzy unikalną kompozycję dla budynku.

Obie instalacje będą dostępne w budynkach unijnej Rady do końca czerwca, czyli końca polskiego przewodnictwa. W planach programu kulturalnego jest też między innymi spotkanie z  noblistką, wrocławianką Olgą Tokarczuk. 

REKLAMA

To może Cię zainteresować