Wystawa „Freedom Climbers – Wrocławianie w Górach Wysokich" w Centrum Historii Zajezdnia

Radio RAM | Utworzono: 27.01.2025, 12:33 | Zmodyfikowano: 27.01.2025, 12:34
A|A|A

Fot. Organizator

Uprząż z pasów bezpieczeństwa, okulary spawalnicze, kurtka puchowa uszyta przez kolegę, raki czy czekan wykute na kowadle w państwowej fabryce – z takim sprzętem, na przekór komunistycznemu systemowi, przezwyciężając problemy finansowe i przekraczając granice nie tylko geograficzne, polscy himalaiści w drugiej połowie XX wieku pokazali niezwykły hart ducha i determinację, aby zrealizować swoje marzenia o wolności. „Freedom Climbers – Wrocławianie w Górach Wysokich" to scenograficzna opowieść o tych właśnie ludziach, którzy pokochali wolność i odnaleźli ją w najwyższych górach świata. Wystawa do obejrzenia do 1 czerwca w Centrum Historii Zajezdnia.

Ikony himalaizmu z Wrocławia

Wanda Rutkiewicz, Krzysztof Wielicki, Wojciech Kurtyka, Bogdan Jankowski, Andrzej Zawada, Janusz Fereński, Aleksander Lwow... Czy wiecie, że te ikoniczne postacie polskiego himalaizmu łączy to, iż w jakiś sposób są związane z Wrocławiem? Albo tu zaczynali swoje kariery wspinaczkowe, albo stąd wyruszali, aby poznawać góry i zafascynować się wspinaczką. Na czynnej do 1 czerwca 2025 roku w Centrum Historii Zajezdnia wystawie czasowej „Freedom Climbers – Wrocławianie w Górach Wysokich" można zobaczyć, jak to się stało, że oni wszyscy spotkali się w stolicy Dolnego Śląska. Przy okazji można też wejść do obozowiska z oryginalnymi przedmiotami używanymi w wyprawach wysokogórskich, zobaczyć sprzęt wspinaczkowy Krzysztofa Wielickiego i Wandy Rutkiewicz, wysłuchać unikatowych rozmów z himalaistami nagranych podczas akcji wysokogórskich oraz podziwiać niepublikowane do tej pory zdjęcia z archiwum Bogdana Jankowskiego. Całości dopełniają materiały multimedialne i oryginalne nagrody, zdobyte przez naszych himalaistów, jak choćby słynny Złoty Czekan Krzysztofa Wielickiego. Unikatowe eksponaty i zdjęcia z wypraw są wzbogacone o dźwięki towarzyszące zdobywaniu najwyższych szczytów świata, w tym o rozmowy między bazą a zespołami wspinaczkowymi.

Spotkanie z historią i wolnością

„Freedom Climbers – Wrocławianie w Górach Wysokich" to wystawa na wskroś wrocławska, opowiada bowiem o historii i wolności. A historia i wolność to słowa-klucze, które najkrócej, ale i najpełniej przedstawiają narrację prezentowaną w Centrum Historii Zajezdnia na wystawie głównej „Wrocław 1945–2016", ukazującej w nowoczesny i interaktywny sposób narodziny współczesnego Wrocławia.

Wystawa dostępna jest do 1 czerwca w Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184, Wrocław. Od lutego będzie też płatna - bilety będą kosztowały 10 zł (bez podziału na normalny i ulgowy), dzieci do 3. roku życia wchodzą na wystawę bezpłatnie.

REKLAMA

To może Cię zainteresować