Światowy Dzień Wody - sobotnie piknikowanie na pl. Solnym

fot. Paulina Lechowska
Podczas tegorocznego wydania Światowego Dnia Wody, wrocławskie MPWiK zaprosiło do współpracy liczne instytucje i organizacje, które przygotowały specjalne atrakcje dla uczestników. Radio RAM sprawdzało na miejscu temperaturę tego wydarzenia!
Na placu Solnym spotkaliśmy się tego dnia z przedstawicielami: Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Ekosystemu, Departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia, Urzędu Marszałkowskiego, Odra Centrum oraz Hydropolis. Każdy z nich przygotował konkursy, zagadki i edukacyjne wyzwania, a ich wspólnym mianownikiem była woda oraz troska o środowisko, by mogły służyć kolejnym pokoleniom. Całość wydarzeń rozegrała się między godziną 11:00 a 14:00.
– Nie ma planety B. Przyszłość Ziemi to nasza wspólna odpowiedzialność, która zaczyna się w naszych domach. Kluczowa jest edukacja i budowanie świadomości ekologicznej, dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania Dnia Wody na placu Solnym we Wrocławiu. To doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o znaczeniu wody i zacząć działać – zachęca Przemysław Gałecki, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.
Na miejscu podkreśliliśmy wspólnie z naszym gościem, jak ważne jest dbanie o zasoby wód słodkich oraz korzystanie z wody z kranu zamiast tej nalewanej w plastik i transportowanej na duże odległości. Nasz gość zapewniał nas, że liczba osób korzystających z wrocławskiej kranówki z roku na rok rośnie, a wybór ten przekłada się także na grubość naszego portfela:

Od tematu działalności MPWiK, płynnie - nomen omen - przeszliśmy do spotkania z Moniką Domaradzką z wrocławskiego Hydropolis. Nasz gość wypowiedział bardzo ważne słowa: - Woda, która towarzyszy nam dzisiaj w każdym aspekcie życia, nie jest źródłem niewyczerpalnym. To staramy się przekazać zarówno odwiedzającym nas na miejscu w Hydropolis, jak i uczestnikom dzisiejszego wydarzenia".
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zaprezentowało pojazdy, które na co dzień pomagają ratować życie. Można było z bliska zobaczyć m.in. zwinny skuter wodny, quad ratowniczy i nowoczesną łódkę kabinową. To niepowtarzalna okazja, by poznać sprzęt i ludzi, którzy czuwają nad naszym bezpieczeństwem na wodzie.
– Okolo 80-90% utonięć w Polsce to są utonięcia o 3-4 metry od brzegu – mówi Krzysztof Skrzyniarz, prezes Dolnośląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu:
Podczas pikniku na placu Solnym były apele o rozwagę, można było dowiedzieć się jak korzystać z automatycznego defibrylatora AED oraz rzucać rzutką ratowniczą do celu. Były również pokazy jak w prosty sposób zmontować z podręcznych i znalezionych rzeczy „sprzęt ratunkowy” do ratowania osoby tonącej przy brzegu. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy przydadzą się nam takie umiejętności.
Z kolei Hydropolis zapowiedziało fascynujący spektakl nauki, czyli efektywne doświadczenia z wodą w roli głównej, a Odra Centrum – warsztaty małej retencji.
Baw się, ucz i wygrywaj
Podczas pikniku uczestnicy mogli wziąć udział w minigrze miejskiej, odwiedzić stanowiska instytucji partnerskich i zdobyć pieczątki za wykonane zadania edukacyjne. Osoby, które ukończyły grę, otrzymały ekologiczną butelkę wielokrotnego użytku, jako symbol troski o środowisko i odpowiedzialnego gospodarowania wodą. MPWiK przygotowało tysiąc tritanowych butelek.
Ocalmy lodowce – międzynarodowe hasło 2025 roku
Co roku 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ święto zwraca uwagę na znaczenie wody dla życia i rozwoju. Tegoroczne hasło – „Ocalmy lodowce” – podkreśla pilną potrzebę przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
Dlaczego to ważne? Według danych ONZ, lodowce topnieją w zastraszającym tempie. Raport ONZ wskazuje, że od 2000 roku z powodu emisji dwutlenku węgla, roczne topi się około 58 miliardów ton lodu. To tyle wody, ile łącznie w 365 dni zużywają mieszkańcy Hiszpanii oraz Francji. W samej Europie Alpy straciły ponad 30% swojej pokrywy lodowej od lat 60. XX wieku, a prognozy wskazują, że do końca stulecia większość lodowców może zniknąć. Konsekwencje tych zmian mogą być katastrofalne: wzrost poziomu mórz, ekstremalne zjawiska pogodowe oraz problemy z dostępem do wody do picia. Dlatego Samorząd Województwa zamiast turystyki globalnej zachęca do podróżowania po regionie, co ma zdecydowanie mniejszy wpływ na zmiany klimatu.
Dla klimatu i dobrostanu naszej planety w przyszłości działa Ekosystem, a jak wiele zależy od nas samych opowiadała Justyna Sołtysiak:
Dolny Śląsk to region pełen różnorodnych atrakcji turystycznych. To właśnie u nas znajduje się najwięcej zamków i pałaców. Mamy piękne góry, rzeki oraz liczne muzea. Turystyka jest bardzo ważna dla gospodarki naszego województwa, a szczególne znaczenie ma turystyka wodna. Samorząd Województwa wspiera rozwój infrastruktury nad Odrą, m.in. dzięki Dolnośląskiemu Funduszowi Odrzańskiemu. Światowy Dzień Wody to dobra okazja, by przypomnieć, jak ważne są zasoby wodne – dla rolnictwa, przemysłu i turystyki. Ochrona rzek, takich jak Odra i jej dopływy, oraz dbałość o czystą wodę są niezbędne dla zrównoważonego rozwoju Dolnego Śląska – zaznacza Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
MPWiK na rzecz ochrony wody i edukacji ekologicznej
MPWiK we Wrocławiu od lat angażuje się w działania mające na celu ochronę zasobów wodnych i edukację ekologiczną. Spółka realizuje projekty modernizacyjne zmniejszające zużycie wody i dąży do samowystarczalności energetycznej, inwestuje w technologie odzyskiwania wody oraz prowadzi programy edukacyjne skierowane do mieszkańców i szkół, jak np. Akademia H2O czy kampania społeczna #PijKranówkę.
Świętowanie Światowego Dnia Wody we Wrocławiu to okazja do zwrócenia uwagi na globalne wyzwania wodne oraz podkreślenia znaczenia codziennych działań na rzecz ochrony zasobów. Po ostatniej katastrofie ekologicznej warto również wspomnieć, że trwa zbiórka podpisów pod petycją by Odra mogła uzyskać osobowość prawną, o czym przypomniał Robert Rient z inicjatywy Prawna Tożsamość Odry:
Podczas naszego czwartego łączenia z Pl. Solnym i Maćkiem Szabatowskim, do studia mobilnego Radia RAM zaprosiliśmy Natalię Matyję z Departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miasta Wrocławia oraz Damiana Filipowskiego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Staraliśmy się pokazać, jak działania tych dwóch instytucji potrafią się wzajemnie dopełnić:

Czas dla nas znalazła także Jolanta Żabska-Cichoń z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. W tym przypadku skupiliśmy się tematycznie m.in. na środkach unijnych skierowanych zarówno na usunięcie skutków powodzi, jak i zapobieganie przyszłym wydarzeniom o podobnym charakterze:
W sobotni czas na miejscu nie zabrakło także przedstawicieli Odra Centrum. Jeden z nich - Szymon Drzazga - opowiedział nam ze szczegółami o działalności tego wyjątkowego, bo położonego na wodzie, ośrodka działań edukacyjno-kulturalnych. Psst! Pamiętajcie, gdy będziecie u nich na miejscu, by nie przekarmiać "rybich księżniczek":

Fot. Paulina Lechowska