Światowy Dzień Wody – tysiąc ekologicznych butelek rozdano na Solnym [POSŁUCHAJ]

Radio RAM, mat.prasowe | Utworzono: 21.03.2022, 21:57 | Zmodyfikowano: 21.03.2022, 21:57
A|A|A

zdj. mat.prasowe

Ekologiczna butelka jest tritanowa. Tritan to bezpieczne tworzywo sztuczne. MPWiK przygotowało do rozdania tysiąc butelek. Na Placu Solnym stanęły też dystrybutory z wrocławską kranówką, serwowaną w różnych wariantach smakowych. Kolejka ustawiła się szybko

Wrocławską kranówkę zachwalał na Solnym prezes MPWiK Marcin Garcarz. 

Edukatorzy z Hydropolis zaprosili do udziału w ciekawych eksperymentach, a eksperci z Ekosystemu w namiotach edukacyjnych pokazali, jak prawidłowo segregować śmieci. W takich okolicznościach rozchodziła się szeptana reklama kranówki, którą jako najlepszy marketing docenił organizator

 

Światowy Dzień Wody w tym roku przebiega pod hasłem „Woda gruntowa – uczynić niewidzialne widzialnym”. Większość wody słodkiej na świecie znajduje się pod ziemią. Jednym z problemów jest rosnące zanieczyszczenie środowiska plastikiem. A okazuje sie, że jeżeli codziennie podstawimy szklankę pod domowy kran zamiast kupować wodę butelkowaną w plastikowe opakowania, to w skali roku możemy zaoszczędzić środowisku nawet 19 kg plastiku. 

Czy picie kranówki jest bezpieczne? Zapytaliśmy w "Dzień dobry we Wrocławiu" rzeczniczkę MPWiK Martynę Bańcerek, rzeczniczka MPWiK

W poranku były też trudne pytania:

Opowiadal Kamil Chmiel z Hydropolis. Na Plac Solnym o 13:00 rozpocznie się ekologiczna wymiana – plastikowe opakowania po napojach będzie można zamienić na ekologiczną tritanową butelkę. Tritan to bezpieczne tworzywo sztuczne. Rozdanych zostanie tysiac butelek

Posłuchaj całej rozmowy z „Dzień dobry we Wrocławiu”:

 

MATERIAŁY PRASOWE MPWiK:

Światowy Dzień Wody bez plastiku

Coraz więcej mówi się o szkodliwości plastiku nie tylko dla środowiska, ale także dla wody w nim przechowywanej. MPWiK Wrocław włączając się w tę dyskusję, zaprasza na nietypową wymianę.  Z okazji Światowego Dnia Wody przypadającego 22 marca pierwszych tysiąc osób, które przyniosą na pl. Solny pięć plastikowych opakowań po napojach w zamian otrzymają tritanową butelkę. 

Światowy Dzień Wody to święto ustanowione w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Co roku na całym świecie obchodzone jest 22 marca. 

– Ideą tego święta jest podkreślenie znaczenia roli wody nie tylko w życiu codziennym, ale także jej wpływie na kondycję gospodarczą i społeczną państw. Misją naszego przedsiębiorstwa jest oczywiście dostarczanie wody mieszkańcom, instytucjom i firmom, bo jednocześnie dzięki temu możliwy jest rozwój miasta. Bez wody nie byłoby życia ani we Wrocławiu, ani gdziekolwiek indziej – mówi Witold Ziomek, prezes Zarządu MPWiK we Wrocławiu. 

W tym roku Światowy Dzień Wody przebiega pod hasłem „Woda gruntowa – uczynić niewidzialne widzialnym”. Większość wody słodkiej na świecie znajduje się pod ziemią. W miarę nasilania się zmian klimatu stan wód gruntowych będzie coraz uboższy. To tylko jeden z problemów. Drugim jest ogromne i wciąż rosnące zanieczyszczenie środowiska plastikiem. W zależności od rodzaju tworzywa sztuczne rozkładają się nawet do 1000 lat, jednocześnie doprowadzając do degradacji tereny, w tym gleby. 

– Każdy z nas może dołożyć małą cegiełkę, by ograniczyć używanie plastiku. Jednym z najprostszych sposobów jest wybór kranówki. Jeśli codziennie podstawimy szklankę pod domowy kran zamiast kupować wodę butelkowaną, to w skali roku możemy zaoszczędzić środowisku nawet 19 kg plastiku. To są obliczenia przy założeniu, że codziennie pijemy 1,5 litra wody – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK Wrocław.

MPWiK Wrocław zachęca mieszkańców do picia kranówki, dlatego 22 marca, w Światowym Dniu Wody zaprasza na pl. Solny, gdzie od godz. 13.00 można będzie wymienić pięć plastikowych opakowań po napojach na tritanową butelkę. 

Tritan to bezpieczne tworzywo sztuczne, które może być stosowane w kontakcie z żywnością i napojami. Jest całkowicie wolny od szkodliwego bisfenolu (BPA i BPS) często obecnego w innych rodzajach plastiku. Używając butelek tritanowych, mamy pewność, że żadne szkodliwe substancje nie przedostają się do wody, którą pijemy. MPWiK będzie miało do przekazania mieszkańcom 1000 butelek. 

Plastikowe opakowania po napojach, które przyniosą mieszkańcy, zostaną odebrane przez Ekosystem i przekazane do recyklingu. Pojawią się także namioty edukacyjne, w których dowiemy się jak prawidłowo segregować śmieci, zmieniając tym samym swoje nawyki na bardziej ekologiczne.  

– Przestrzeganie zasad selektywnej zbiórki odpadów sprawia, że większość wytwarzanych odpadów komunalnych można przetworzyć, uzyskać z nich surowce wtórne. Tak też jest w przypadku plastikowych butelek. Pamiętajmy jednak, że ilość plastiku i mikroplastiku w naszym środowisku jest zatrważająca. Szacuje się, że w przeliczeniu na masę, do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Dlatego też zachęcamy, aby rezygnować z tworzenia zbędnych odpadów, a takimi na pewno są butelki PET oraz inne jednorazowe opakowania – mówi Bartosz Małysa, prezes Zarządu Ekosystemu.

Mieszkańcy będą mogli sami przekonać się o jakości wody dostarczanej przez MPWiK. Na pl. Solnym stanie beczkowóz z wodą do picia. Serwowana będzie kranówka z różnymi dodatkami (cytryna, mięta, ogórek) oraz gorąca herbata. Wrocławskie MPWiK produkuje wodę najwyższej jakości, sprawdzaną na wszystkich etapach produkcji, a także w wielu punktach już na terenie miasta. Ta woda spełnia najwyższe normy, a także standardy europejskie i wytyczne WHO. A potwierdzeniem tych słów jest praca laboratorium wrocławskich wodociągów, które w ciągu roku bada ponad 10 000 prób wody i wykonuje blisko 100 000 analiz. 

Dodatkowo na pl. Solnym będą czekać również edukatorzy Hydropolis, którzy zaprezentują eksperymenty związane z wodą. 

W Hydropolis z kolei świętowanie rozpoczęło się już w weekend poprzedzający Światowy Dzień Wody. Swoją premierę miała edukacyjna aplikacji mobilna Planet Stories AR. Dzięki niej zwiedzający dowiedzą się czym jest immersja i jaki ma wpływ na nasze życie. Do 22 marca na gości czekają pokazy doświadczeń przygotowane przez edukatorów i edukatorki, maskotki centrum – charyzmatyczna Ośmiornica oraz sympatyczny Rekin oraz bar wodny serwujący kranówkę w wielu odsłonach. 

Od 23 marca również w Hydropolis zobaczymy prace Tomasza Pietrzyka, fotoreportera Gazety Wyborczej. Wystawa zdjęć z cyklu PH2OTO pokażę Odrę od jej nieodkrytej dla wielu strony. To nieoczywiste momenty, które artysta uczynił widzialnymi, podczas podróży kajakiem po Odrze – od Wrocławia do Zalewu Szczecińskiego.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować