Masaż i fizjoterapia – różnice i podobieństwa

Materiał Sponsora/fot.pexels.com
Fizjoterapeuta, czy masażysta? Podstawowe różnice
Jeśli planujesz zostać fizjoterapeutą, musisz zdać maturę i ukończyć studia. Aktualnie są to 5-letnie (10-semestrowe) studia magisterskie. Po ich ukończeniu i obronie pracy magisterskiej uzyskasz tytuł magistra fizjoterapii i możesz rozpocząć pracę z pacjentami. Równocześnie możesz kształcić się dalej, aby uzyskać tytuł doktora i wyższe (habilitacja, profesor). Większość fizjoterapeutów jednak po studiach magisterskich stawia już na kursy. Z terapii manualnej, technik trehabilitacji dzieci (w tym najmłodszych - niemowlaków) i innych metod pracy w ortopedii, neurologii, uroginekologii itp.
W pracy fizjoterapeuta prowadzi ćwiczenia (indywidualne, grupowe, bierne), wykonuje mobilizacje lub manipulacje kręgosłupa (w tym np. metodą Cyriaxa lub Mulligana), stosuje metody neurofizjologiczne w pracy z dziećmi (metodę Bobath, Vojty) lub z dorosłymi (np. PNF). Może wykonywać też zabiegi z użyciem lasera, urządzeń do elektroterapii i magentoterapii.
Aby zostać masażystą, nie trzeba kończyć studiów, które trwają 10 semestrów. Nauka w szkole policealnej na kierunku technik masażysta trwa tylko 2 lata. Po zdaniu egzaminu i otrzymaniu dyplomu masażysta od razu może rozpocząć pracę. Po ukończeniu szkoły masażyści biorą udział w kursach, np. z masażu gorącymi kamieniami, pieczątkami ziołowymi, z masażu hawajskiego czy LOMI LOMI. Wszystko zależy od tego, gdzie marzy im się praca. Czy chcą wykonywać masaż klasyczny pacjentom z bólem pleców, czy masaże relaksacyjne w SPA? A może masaże Shantala najmłodszym? Możliwości jest wiele, a chętnych na masaż jest zawsze mnóstwo!
Gdzie pracuje fizjoterapeuta, a gdzie masażysta?
Praca tych dwóch specjalistów często się przeplata - oboje mogą pracować (nawet z tymi samymi pacjentami, lecz w innym zakresie!) w szpitalach, sanatoriach i przychodniach rehabilitacyjnych. W takich przypadkach fizjoterapeuta zajmuje się usprawnianiem pacjenta za pomocą ćwiczeń, rehabilitacji chodu lub poprzez wykonywanie zabiegów fizykalnych (prądy, laser, ultradźwięki, pole magnetyczne itd.). Masażysta zaś wykonuje leczniczy masaż klasyczny, rozluźniający napięte okolice, przynoszący ulgę w dolegliwościach bólowych i nadmiernych napięciach mięśni. Masażysta szpitalny wykonuje często także drenaż limfatyczny u osób z obrzękami.
Ponadto masażysta ma otwartą drogę do pracy w odnowie biologicznej (w tym ze sportowcami - w szkole policealnej uczy się m.in. masażu sportowego), w SPA (masaże relaksacyjne, w tym z wykorzystaniem różnego rodzaju olejków), w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych.
Zarówno fizjoteraputa, jak i masażysta może otworzyć własny gabinet i świadczyć usługi zgodne ze swoim zawodem.
Szkoła policealna kształcąca techników masażu we Wrocławiu
Jesteś z Wrocławia lub okolic i chcesz zostać masażystą? Sprawdź, jaką ofertę ma dla Ciebie Szkoła Policealna GoWork Wrocław. Już w 2 lata możesz zdobyć stabilny zawód z przyszłością. Wiele osób obecnie korzysta z masażu - czy to relaksacyjnego po pracy, sportowego czy leczniczego. Miejsc, w których możesz pracować jest wiele. A może otworzysz własny gabinet? Wszystko przed Tobą! Sprawdź https://policealna.gowork.pl/wroclaw/ i weź udział w najbliższej rekrutacji!