Wrocław Non Stop 2008
Wydarzenia rozegrają się przede wszystkim w centrum Wrocławia - na ulicach, placach, w sąsiedztwie zabytkowych budynków, wysp i rzeki.
W tym roku Wrocław Non Stop jest przygotowywany przez Wrocławskie Forum Festiwalowe i potrwa miesiąc.
Do udziału w Festiwalu zaproszono artystów z niemal całego świata. Jedną z gwiazd będzie idol zbuntowanej młodzieży i ikona ruchu alterglobalistycznego - Manu Chao. We Wrocławiu wystąpi na jedynym koncercie w Polsce i zagra muzykę ze swojej ostatniej płyty „La Radiolina". Manu miesza dźwięki z różnych stron świata - inspiracji szuka w ska, reggae, punku, latynoskim rocku i afropopie. I śpiewa po francusku, hiszpańsku, angielsku, portugalsku, arabsku oraz w portunol, mieszance hiszpańskiego i portugalskiego. Jego pierwsza solowa płyta „Clandestino" rozeszła się w ponad czterech milionach egzemplarzy i uznana została za jedną z najważniejszych płyt ubiegłej dekady.
Kolejną muzyczną gwiazdą będzie Shantel&Bukovina Club Orkestar. Jak różnych inspiracji dostarczyć może muzyka Bałkanów, pokazują liczne autorskie projekty DJ Shantela. Utwór „Disko Partizani", promujący jego najnowszy album wydany pod tym samym tytułem, stał się jednym z największych przebojów tegorocznego karnawału. Artysta mieszkający w Niemczech, ale wychowany w rodzinie o bałkańskich korzeniach, od lat z ogromnym wyczuciem miksuje tradycyjne rytmy z muzyką klubową. Tworzy oryginalny styl z pogranicza popu, muzyki etnicznej i disco. Wydane przez niego kompilacje „Bucovina Club", wśród których znalazły się najgorętsze bałkańskie przeboje, spotkały się z entuzjastyczną reakcją słuchaczy i uznaniem krytyków. W 2006 roku Radio BBC 3 uhonorowało DJ Shantela nagrodą Awards for World Music w kategorii „Club Global". "W czasach, gdy większość produkcji techno i house jest pozbawiona charakteru i elementów organicznych, Shantel z sukcesem miksuje cygańską magię z nowoczesnym brzmieniem" - uznało Radio BBC 3. Shantel jest również autorem muzyki do nagrodzonego w 2007 roku w Cannes filmu „Na krawędzi nieba" Fatiha Akina.
Po raz pierwszy w Polsce wystąpi znana z wielu międzynarodowych festiwali hiszpańska grupa teatralna „Deambulants". Artyści zawieszeni na linach mają zatańczyć ponad głowami widzów na wysokości sześćdziesięciu metrów nad ziemią, najprawdopodobniej na wieży kościoła św. Elżbiety. Ściana stanie się dla hiszpańskich performerów niezwykłą sceną, na której poprzez współczesny taniec, akrobatykę, grę świateł i wyjątkową scenografię opowiedzą widzom historie. Spektaklom towarzyszyć będzie muzyka specjalnie skomponowana na wrocławski Festiwal przez Zésara Martíneza Mato.
„Powietrzny performance, który zmienia niebo w magiczną krainę, gdzie wszystko jest możliwe i gdzie każdy obraz stanowi impuls do tego, by ludzie zaczęli śnić o lataniu" - zaprezentuje Grupo Puja! „Do Do Land" to najnowsza produkcja tej grupy. Jej światowa premiera odbyła się w kwietniu 2008 roku w Meksyku. Jedna z pierwszych europejskich prezentacji tego wyjątkowego spektaklu łączącego taniec, akrobatykę, teatr, multimedia i muzykę live odbędzie się we Wrocławiu. Dwunastu artystów, wiszących na ogromnej metalowej konstrukcji 50 metrów nad ziemią, unosi się ponad dwiema platformami scen muzycznych. Spektaklowi towarzyszy muzyka z pogranicza New Age, Classic Music, World Music, Rocka z towarzyszeniem partii wokalnych. Spektakl „Do Do Land" inspirowany tekstem Lewisa Carrolla „Alicja w krainie czarów" to niezapomniane doznanie dla wszystkich zmysłów. Zespół Puja! powstał w 1998 roku w Argentynie, od sześciu lat pracuje w Hiszpanii. Prezentuje spektakle na całym świecie.
Na wrocławskim Rynku wyrośnie niezwykła instalacja przypominająca monumentalny pałac, wewnątrz którego znajdują się labirynty o powierzchni 1200 metrów kwadratowych. To „Luminarium", brytyjskiej grupy Architects of Air. Od 1992 roku „Luminaria" są prezentowane niemal we wszystkich zakątkach świata - od Singapuru po Seattle i Berlin. Do tej pory odwiedziło je ponad milion osób w 35 krajach. We Wrocławiu Architects of Air prezentują „Luminarium Levity II" - najnowszy i najciekawszy z projektów, inspirowany kulturą islamu. Wewnątrz konstrukcji znajdują się kręte przejścia i centralna kopuła. Gra świateł i kolorów, którą możemy podziwiać wewnątrz „Luminarium Levity II", jest całkowicie oparta na naturalnym dziennym świetle, które, przenikając przez wielobarwną konstrukcję, zapewnia spektakularny efekt.
Kilkunastu artystów z Polski, USA i Islandii zrealizuje w przestrzeni miejskiej projekty „Woda" i „Pomiędzy Wyspami". Ich celem będzie artystyczna interpretacja pojęcia WODY oraz „odkrycie na nowo" fosy i rzek Wrocławia: próba przywrócenia ich miastu. Fosa, rzeka, centrum miasta - w tym obszarze artyści przedstawią swoje instalacje. Jedną z nich będą „Wodospady" - praca Hrafnkella Sigurdssona, którego fotografie i projekty wideo były dotąd prezentowane niemal na całym świecie - od Tasmanii po Luwr. Ten islandzki artysta, zdobywca Icelandic Visual Arts Award w 2007 roku, zaprezentuje na fasadach budynków w centrum Wrocławia projekcje wideo trzech najpiękniejszych wodospadów świata, którym towarzyszyć będą dźwięki pochodzące z ich naturalnego środowiska. Marek Ranis z Charlotte w USA w instalacji „Ciepło-Zimno" odkrywa w środku lata fragment oceanu z pływającymi krami lodowymi, na których widzowie mogą usiąść. Z kolei Susan Brenner z Charlotte prezentuje instalację, która stanowi metaforę szeroko rozumianej ZMIANY, jakiej uległo środowisko wodne i przedstawia jej pozytywne i negatywne skutki. Na projekt składają się projekcja filmu animowanego, dla którego ekranem staje się tafla rzeki oraz prezentacja pojedynczych klatek z tego właśnie filmu. Maja Godlewska w ramach przygotowanej instalacji „Cumuli" rozwiesza w przestrzeni miejskiej chmury, które stanowią jedną z form, w jakich w przyrodzie występuje woda.
Niezwykle interesujący projekt pod nazwą „Breslau CV" będzie próbą stworzenia życiorysu miasta poprzez różne formy artystyczne takie jak video art., instalacje czy panele dyskusyjne. Ma szansę stać się pomostem między przeszłością (aspekt historyczny) i teraźniejszością (wydarzenia podczas festiwalu) oraz przyszłością (zdobywanie nowych doświadczeń związanych z poczuciem tożsamości na stypendiach za granicą). Organizatorzy chcą odsłonić historię Wrocławia i zaprezentować jego współczesność.
W kinie będzie można obejrzeć słynne kreskówki - „Dziwne przygody Koziołka Matołka", „Zaczarowany ołówek" i „Pomysłowy Dobromir" z nowymi ścieżkami dźwiękowymi skomponowanymi i zaprezentowanymi na żywo podczas projekcji przez takich mistrzów jak: Marcin Wasilewski Trio, Marek Napiórkowski Quartet oraz Me Myself and I. ArtAnimAkcja to przedsięwzięcie przygotowane przez wrocławski Klub Filmowy „Introspekcja".
Klub Festiwalowy na Rynku - pod kopułą wielkiego namiotu - stanie się miejscem spotkań z artystami i punktem informacyjnym całego wrocławskiego sezonu letniego, a wieczorem sceną prezentacji muzycznych.
W ramach Strefy Uwolnionej Książki, we współpracy z Empikiem, w klubie zostanie zaaranżowana kawiarenka prasowa, w której będzie można wypożyczać i kupować książki. Nieopodal powstanie Strefa Uwolnionego Obrazu, w której na telewizorach wyświetlane będą filmy dokumentalne, animowane i koncerty muzyczne. Jednocześnie będzie to strefa odpoczynku - widz zasiadając w wygodnym fotelu będzie mógł wybrać coś dla siebie z ponad kilkudziesięciu wybitnych pozycji filmowych i muzycznych. Strefy audiowizualne nawiązują do czasów „sal telewizyjnych" a lat 50., w których kiedyś toczyło się życie towarzyskie. Smakosze różnych form sztuki znajdą w klubie festiwalowym też coś dla ciała. Będzie można zjeść coś dobrego i napić się kawy lub herbaty.
W ramach projektu Strefa Uwolnionego Słowa na kamienicach wrocławskiego Rynku zawisną wielkoformatowe siatki z tekstami poetów, którzy byli związany z Wrocławiem i na trwałe zapisali się w jego historii. Projekt „Uwolnione Słowo" ma być przyczynkiem do wsłuchania się w głos kilku pokoleń wrocławskich poetów: Tymoteusza Karpowicza (1921-2005), Tadeusza Różewicza (1921), Urszuli Kozioł (1931), Bogusława Kierca (1943), Rafała Wojaczka (1945-1971), Tomasza Majerana (1971) i Kamila Zająca (1981). Podróż przez ich poetyckie światy, mamy nadzieję, stanie się nie tylko podróżą w czasie, przez odmienne poetyki, style, ale przede wszystkim wędrówką po Wrocławiu. Po mieście, które niewątpliwie wpłynęło na życie poetów oraz na kształt ich poetyckiej wyobraźni.
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Wrocław Non Stop po raz pierwszy zostanie ogłoszony konkurs fotograficzny pod hasłem „Fotografuj Non Stop". Organizatorzy konkursu - Wrocławskie Forum Festiwalowe oraz ogólnopolski portal fotografuj.pl - zapraszają do udziału wszystkich miłośników fotografii, uczestników Festiwalu oraz gości, którzy odwiedzą w tym czasie Wrocław. Tematem konkursu „Fotografuj Non Stop" może być dowolne wydarzenie związane z Festiwalem - zdjęcie spod samej sceny, emocje bawiących się ludzi, duży performance, portret artysty odpoczywającego za kulisami po koncercie, gra świateł, barw, wyłowione detale lub inne wydarzenia, które będą odbywać się w ramach imprezy Wrocław Non Stop. Uczestników ograniczać będzie jedynie wyobraźnia. Nagrodami w konkursie będzie profesjonalny sprzęt fotograficzny.
Program na:
http://www.wff.art.pl/events/interval/from/2008-06-29/to/2008-07-27?fid=1
Kontakt z mediami:
Athina Theodosjadu
Rzecznik Prasowy Wrocławskiego Forum Festiwalowego
tel. 605 628 958
[email protected]