Polska prapremiera "A Chorus Line" na Dużej Scenie Capitolu już 3 października 2008!
Spektakl opowiada o grupie tancerzy, którzy biorą udział w castingu do pewnej broadwayowskiej produkcji. Gra idzie o wysoką stawkę, widzowie są więc świadkami wielkich emocji. Zresztą - któż nie chciałby zajrzeć za kulisy teatru i zobaczyć, jak powstaje musical?
Koncepcja, reżyseria i choreografia pierwszego wystawienia - MICHAEL BENNETT
Libretto - JAMES KIRKWOOD & NICHOLAS DANTE
Muzyka - MARVIN HAMLISCH
Teksty piosenek - EDWARD KLEBAN
Współpraca choreograficzna - BOB AVIAN
Oryginalna scenografia - ROBIN WAGNER
Pryginalne kostiumy - THEONI V. ALDREDGE
Oryginalne oświetlenie - THARON MUSSER
Adaptacja oświetlenia - Natasha Katz
Oryginalna reżyseria i choreografia odtworzona przez - Mitzi Hamilton
Tłumaczenie na język polski - Ryszard Tymon Tymański
Kierownictwo muzyczne - Adam Skrzypek
Dyrygent - Małgorzata Sapiecha-Muzioł
Mitzi Hamilton, pochodząca z Chicago aktorka, reżyser i choreograf, jest najszerzej znana w związku z legendarnym musicalem „A Chorus Line" Michaela Bennetta. Była inspiracją postaci Val, jednej z bohaterek musicalu, grała tę rolę w pierwszej obsadzie London Company i na Broadwayu. Jako reżyser i choreograf zrealizowała przeszło 30 wystawień „A Chorus Line" w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Azji.
Premiera „A Chorus Line" odbyła się w off-broadwayowskim Public Theatre 21 maja 1975 roku. Dzięki wieściom o niebanalnej i emocjonującej fabule spektaklu bilety sprzedały się błyskawicznie, i to na długo przed premierą.
Niebawem producent przeniósł spektakl na Broadway - do większego i bardziej prestiżowego Shubert Theatre, gdzie zagrano „A Chorus Line" przeszło 6 tysięcy razy. Przed sukcesem „Kotów" (1997) i „Upiora w Operze" (2006) „A Chorus Line" był najdłużej granym broadwayowskim musicalem. Obecnie jest na piątym miejscu w światowym rankingu najdłużej granych spektakli (po „The Fantasticks", „Upiorze", „Kotach" i „Les Miserables").
Rok po premierze „A Chorus Line" otrzymał 12 nominacji do prestiżowej Tony Award, a dostał ją aż w dziewięciu egzemplarzach: za najlepszy musical, najlepszą rolę żeńską, najlepsze role drugoplanowe, reżyserię, muzykę, światła i choreografię.
W 1976 scenariuszowi musicalu przyznano nagrodę Pulitzera za dramat - „A Chorus Line"
otrzymał ją jako jeden z nielicznych musicali. Uhonorowano go także nagrodą nowojorskich
krytyków za najlepszą sztukę sezonu.
Po londyńskiej premierze w Theatre Royal Drury Lane na West Endzie przyszła nagroda im.
Laurence'a Oliviera za najlepszy musical roku 1976.
„A Chorus Line" grany jest na całym świecie, zawsze przy pełnych salach. Na podstawie scenariusza nakręcono w 1985 roku film z Michaelem Douglasem w roli reżysera. Chociaż film nominowany był do Oscara w 3 kategoriach: za najlepszą muzykę, montaż i dźwięk, miał - w odróżnieniu od wersji scenicznej - fatalne recenzje...
W październiku 2006 „A Chorus Line" wznowiono na Broadwayu, grany jest do tej pory przy pełnych salach.