Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu! Pierwsze komentarze

Radio RAM, Sylwia Jurgiel | Utworzono: 26.01.2010, 12:38 | Zmodyfikowano: 20.03.2010, 19:51
A|A|A

Fot. Parlament Europejski – Dział Audiowizualny

Po I turze głosowania odpadły Łódź i Poznań. Wrocław i Kraków otrzymały po 10 głosów, Gdańsk - sześć, a Katowice - siedem - relacjonuje Piotr Borys, dolnośląski europoseł z PO.

Tuż przed godz. 13.00 po II turze głosowania odpadły Katowice i Gdańsk. Wrocław otrzymał 13 głosów, Kraków 12.

Ostatecznie starcie Wrocław-Kraków zakończyło się wynikiem 24-18!

Najpierw obok Wrocławia do finału zakwalifikowały się tylko Kraków i Gdańsk, jednak przewodniczacy PE Jerzy Buzek zdecydował się "rozszerzyć ilość kandydatur", które zostały poddane głosowaniu, o trzy dodatkowe miasta: Katowice, Łódź i Poznań.

Relacja Sylwii Jurgiel z Radia Wrocław (Posłuchaj):

- To wspólny sukces naszych dolnosląskich europosłów oraz władz miasta i województwa - podkreśla Piotr Borys z PO.

Zapewne w trudnej sytuacji znalazł się dolnosląski europoseł PiS Ryszard Legutko, który pochodzi z Krakowa. Jednak jeszcze na kilka dni przed głosowaniem deklarował, że zagłosuje za Wrocławiem.

Siedziba biura znajdować się będzie prawdopodobnie we wrocławskim rynku. Wrocławskie biuro będzie drugim w Polsce po warszawskim.

Do głównych zadań biura PE należy m.in. informowanie o działaniach polskich europosłów w PE, organizacja oraz wspieranie inicjatyw społecznych związanych z Unią Europejską. Biuro Informacyjne prowadzi ścisłą współpracę z mediami, zachęcając oraz udzielając niezbędnych informacji do produkcji programów o tematyce unijnej, jednocześnie utrzymuje kontakty z Sejmem i Senatem oraz innymi władzami polskimi na szczeblu centralnym.

Z inicjatywą utworzenia drugiego w Polsce po Warszawie biura wystąpiła Lidia Geringer de Oedenberg na początku bieżącej kadencji.

Zdaniem dolnośląskiej europosłanki jest to ogromna szansa dla Wrocławia na wzmocnienie swojej pozycji jako jednego z najważniejszych miast Polski i Europy. W innych krajach wspólnoty podobne biura są zlokalizowane w stolicach, ale i w większych miastach.

Dlaczego Wrocław? Jak pisze europosłanka na swoim blogu: "Dlatego, że na promocję miasta wydano już setki milionów publicznych złotych. Wrocław był dwukrotnie (jedynym polskim) kandydatem do EXPO i kandydatem do siedziby Europejskiego Instytutu Technologicznego (EIT). To był wybór rożnych rządów! Niech te nasze, wydane już pieniądze będą inwestycją, która wzmocniona BIPE przyniesie nareszcie efekty".

Drugie Biuro Informacyjne PE w Polsce zostanie otwarte we Wrocławiu przed polską prezydencją w UE w 2011 roku.


Pierwsze komentarze

Dla Radia Wrocław Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia (Posłuchaj):

Lidia Geringer de Oedenberg: - Tak jak wczoraj na moim blogu zapowiadałam - było gorąco. Głosowanie, w którym wzięło udział 42 europosłów (na 50 wybranych w czerwcu 2009) przeprowadzono w trzech turach. Od początku widać było dwóch faworytów: Wrocław i Kraków. W pierwszej turze oba miasta otrzymały po 10 głosów, w drugiej Wrocław wyprzedził Kraków 13 do 12, w trzeciej i decydującej turze Wrocław otrzymał 24 głosy poparcia w stosunku do 18 dla Krakowa.

Zdecydowane zwycięstwo kandydata, który jednocześnie był w finałowej trójce wybranej wcześniej przez specjalną komisję, praktycznie już zapewnia Wrocławiowi siedzibę BIPE.

Potrzebna jest jeszcze ostateczna decyzja prezydium PE, ale teraz wydaje się to być tylko formalnością.

Istniejące już Biura Informacyjne Parlamentu Europejskiego w państwach członkowskich Unii Europejskiej odgrywają niezwykle istotną rolę, jaką jest przekazywanie obywatelom informacji na temat aktualności związanych z UE, a w szczególności z Parlamentem Europejskim i jego działaniami.

Do kompetencji tychże Biur należy także promocja idei europejskich, kontakty ze środowiskami opiniotwórczymi, informacja o szansach, jakie Unia stwarza swoim obywatelom. Ubiegłoroczne eurowybory z najniższą w historii frekwencją pokazały dobitnie, że obywatele nie rozumieją, jak ważne dla ich przyszłości są wybory ich reprezentantów w PE. W Polsce frekwencja była jedną z najniższych w Unii i wyniosła zaledwie 24,53 proc. Wniosek? Za mało było informacji o tym, jak na nasze życie przekłada się prawodawstwo tworzone w Parlamencie Europejskim.

Jedną z możliwości poprawy tego stanu jest bardziej efektywna działalność BIPE we wszystkich krajach członkowskich. W dużych państwach UE biura funkcjonują również poza stolicami. Przykładowo: Są trzy biura we Francji - Paryż, Marsylia, Strasburg. Po dwa w: Niemczech - Berlin, Monachium, Wielkiej Brytanii - Londyn, Edynburg, Włoszech - Rzym, Mediolan i Hiszpanii - Madryt, Barcelona. Polska, jako duży kraj UE będzie też miała poza warszawskim dodatkowe Biuro PE we Wrocławiu (na 99%, brakuje jeszcze formalnej decyzji PE). Zbliżająca się w 2011 pierwsza polska Prezydencja w UE będzie wymagała solidnego wsparcia w kraju, dokąd przeniesie się czasowo wiele narad i konferencji unijnych, zatem drugie Biuro Parlamentu Europejskiego bardzo się przyda już w najbliższym czasie.

REKLAMA
Dźwięki
Relacja Radia Wrocław/komentarz Rafała Dutkiewicza
Relacja Radia Wrocław

To może Cię zainteresować