Młodzi naukowcy w Europie
Artur Bednarkiewicz; fot. Radio RAM
Do tego międzynarodowego grona – jaki pierwsi z Polski – dołączyli dr inż. Artur Bednarkiewicz oraz dr inż. Filip Granek. Młoda Akademia Europejska zrzesza wybitnych młodych naukowców, a żeby się do niej dostać trzeba spełnić określone wymogi. M.in. wiedza i kompetencje kandydatów muszą być zweryfikowane na poziomie międzynarodowych instytucji naukowych.
- Młoda Akademia Europejska to jest inicjatywa oddolna, pomysł młodych naukowców, którzy otrzymali najbardziej prestiżowe granty naukowe. Idea Młodej Akademii Europejskiej zrodziła się z doświadczeń młodych naukowców, którzy zauważyli, że mają utrudniony start przy uruchamianiu własnych grup badawczych – mówi dr inż. Artur Bednarkiewicz:
Bednarkiewicz tłumaczy, że wejście polskich naukowców do Młodej Akademii Europejskiej to okazja do podjęcia dyskusji, w jakiej sytuacji są młodzi ludzie nauki w naszym kraju. O tym, że wymaga ona poprawy, świadczą statystki European Research Council, instytucji, która przyznaje pieniądze w ramach najbardziej prestiżowego europejskiego grantu Star.
- Wśród polskich młodych naukowców, od 2 do 7 lat po obronie doktoratu, jest tylko jedenastu beneficjantów European Research Council. To zmusza do zastanowienia nad tym, jakie są możliwości pracy naukowej w Polsce – mówi dr inż. Artur Bednarkiewicz:
Dr inż. Artur Bednarkiewicz tłumaczy, że na trudną sytuację młodych polskich naukowców składa się wiele czynników – od niedostatecznego finansowania po biurokrację np. nieprzystającą do realiów ustawę o zamówieniach publicznych.
- Związanie rąk procedurami to przede wszystkim nie sprzyja innowacyjności. A jestem przekonany, że Polska ma wielką szansę na dołączenie do grona krajów najbardziej rozwiniętych właśnie poprzez technologię high tech – ocenia.
Dr inż. Bednarkiewicz pracuje w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk oraz we Wrocławskim Centrum Badań EIT Plus, w którym prowadzi badania nad zastosowaniem nanocząsteczek do obrazowania i biodetekcji.
Dr inż. Filip Granek w EIT Plus zajmuje się nowoczesnymi ogniwami słonecznymi.
Obu wrocławskim naukowcom gratulujemy!