Jak wyglądał Wrocław w latach 60. XX wieku (ZDJĘCIA)
Zdjęcia: Tomasz Olszewski
Na ekspozycję składa się sto zdjęć, a wybór fotografii na wystawę był bardzo trudny, bo kolekcja Tomasza Olszewskiego jest ogromna. Zbiór zdjęć jego autorstwa ma nie tylko Muzeum Miejskie, ale także Muzeum Architektury.
- U Olszewskiego wspaniałe jest to, że w odróżnieniu od innych fotografów, nie robił wyłącznie zdjęć miejsc znanych, ale zagłębiał się w miasto. W kolekcji są na przykład fotografie wrocławskiego Śródmieścia, które w tamtych latach dla oficjalnej fotografii nie było miejscem szczególnie atrakcyjnym.
Są na tej wystawie zatem zdjęcia Wrocławia, którego już nie ma. Albo którego ślady można znaleźć jeszcze gdzieś na Nadodrzu czy Ołbinie – opowiada Ewa Pluta.
Zdjęcia Tomasza Olszewskiego po raz pierwszy na wystawie zostały pokazane w roku 2011. Ekspozycja cieszyła się tak dużą popularnością, że Muzeum Miejskie zdecydowało się pokazać fotografie Wrocławia z lat 60. ubiegłego wieku po raz kolejny.
- Zauważyliśmy, że zdjęcia najbardziej interesują dwie grupy publiczności. Pierwsza z nich to widzowie, którzy pamiętają tamten Wrocław. To jest pokolenie, które w latach 60. miało od 15 do 40 lat. Dla nich to jest historia sentymentalna. „To był sklep, w którym kupowałem chleb” - takie rozmowy można usłyszeć wśród zwiedzających. My sami też wiele ciekawych rzeczy od nich się dowiadujemy. Druga grupa, to ludzie zwykle młodzi, pasjonaci historii miasta – mówi Ewa Pluta.
Wystawa zdjęć Tomasza Olszewskiego w Ratuszu jest czynna od 18 lipca do końca sierpnia. Wstęp jest bezpłatny.
Tomasz Olszewski urodził się w roku 1929 w Warszawie, dziś mieszka w Szklarskiej Porębie. Z Dolnym Śląskiem i Wrocławiem związany jest od roku 1945. Fotografie Olszewskiego są wystawiane regularnie od roku 1955. W latach 60. Tomasz Olszewski był zatrudniony na Wydziale Budownictwa, Urbanistyki i Architektury Prezydium Rady Narodowej miasta Wrocławia. To z tamtego czasu pochodzi bogata kolekcja zdjęć dokumentujących np. porządkowanie i odbudowę miasta po wojnie.