Kulinarny Wrocław: Zimne na gorąco...
4 lata w zawodzie, na koncie liczne sukcesy. Pierwszy przyszedł, kiedy jeszcze była w szkole gastronomicznej - w 2011 roku wygrała XVI Międzynarodowy Konkurs Czterech Miast. Potem m.in w 2012 roku przyszedł tytuł Młodego Kreatora Sztuki Kulinarnej, sukces podczas drugiej edycji Kulinarnego Rajdu Mistrzów, w ubiegłym roku II miejsce na Dorszowych Żniwach, wreszcie w tym roku tytuł Trendy Chefa zdobyty w parze z z Bogumiłem Morczko, z którym od kilku lat na konkursach wspólne startują. Oboje też razem pracują w restauracji Hotelu Granary, gdzie Boguś - jak mówi o nim Kasia - jest chefem.
Już po kilku zamienionych zdaniach wiem, że mam do czynienia ze 100-procentowym profesjonalistą. Gotowanie to jej pomysł na życie, poparty najpierw latami uczenia się samemu, potem w szkole, wreszcie w życiu. Wiedząc o wszystkich sukcesach zawodowych Kasi, zadałem jej pierwsze pytanie, będąc świadomym, że odpowiedź uzyskuję od jak najbardziej kompetentnej osoby. Potem przeszliśmy do jej edukacji i tutaj...zapewne też się zdziwicie:
Wzięła udział w licznych konkursach gastronomicznych, sama mówi, że ją stresują. Ale...
W większości konkursów występuje w parze z Bogumiłem Mroczko, pracują też razem w jednej restauracji. Jak powstaje taka para?
Droga od przepisu do potrawy...
A jak mistrz kuchni gotuje sam dla siebie?
Kulinarna mapa Wrocławia...
Truskawkowe gazpacho
Składniki (8 porcji ):
500 g truskawki
4 duże czerwone papryki
500 g dojrzałych pomidorów lub pomidorów z puszki
150 g ogórek
150 g melon
150 g arbuz
1 szalotka
1 ząbek czosnku
10 liści bazylii
1 gałązka tymianku
1 papryczka chilli (opcjonalnie)
2 kromki chleba, bez skóry, namoczone w wodzie
50 ml czerwony ocet winny
100 ml oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
sól, pieprz, cukier, sok z cytryny- do smaku
Papryki upiec w piecu (180st. ok 20 min), aż będą miękkie, a skórka się zbrązowi, ostudzić, obrać ze skóry, usunąć gniazdo nasienne wraz z nasionami. Truskawki umyć, osuszyć, obrać z szypułek. Pomidory sparzyć i obrać ze skóry. Ogórka, melona i arbuza obrać ze skóry i pozbawić nasion. Wszystkie składniki gazpachio zblendować na niezbyt gładką masę, dodając do blendowania kilka kostek lodu. Doprawić solą, cukrem , pieprzem i sokiem z cytryny do smaku. Silnie schłodzić. Podawać z czarnymi oliwkami, melonem i truskawkami pokrojonymi w kostkę, najlepiej smakuje na 2 dzień.
Gravlax czyli marynowany łosoś:
Lody z białej czekolady
Składniki: (na litr lodów)
Mleko 500 ml
Śmietanka 30 % 100 ml
Mleko w proszku 30 g
Cukier 70 g
Zółtka 5 szt
Biała czekolada 300 g
Mleko, śmietankę, cukier i mleko w proszku zagotować razem. Zdjąć z ognia, odczekać parę minut, aż temperatura spadnie do ok. 80 stopni (najlepiej sprawdzić termometrem). Połączyć z żółtkami i cały czas mieszając od dna, podgrzewać na małym ogniu lub w kąpieli wodnej aż mieszanka osiągnie 83 stopnie C (nie może przekroczyć 85 stopni!). Zdjąć z ognia, wrzucić połamaną na drobne kawałki białą czekoladę, mieszać aż do całkowitego rozpuszczenia, schłodzić. Schłodzoną mieszankę przełożyć do maszyny do robienia lodów. Można też zamrozić lody domowym sposobem, w zamrażarce, co pół godziny wyciągając je i mieszając, aż do zamrożenia.
Sorbet gruszkowy
Składniki:
Gruszki, bardzo dojrzałe 1 kg
Cukier 150 g
Glukoza 30 g
Anyż gwiaździsty 3 gwiazdki
Wanilia 1 gwiazdka
Sok z 1 cytryny
Wanilię przeciąć na pół, łyżką wyjąć nasiona, zachować. Z cukru, glukozy, anyżu i laski wanilii pozbawionej nasion oraz 100 ml wody sporządzić syrop, zagotować, odstawić na 15 minut. Gruszki obrać, usunąć gniazda nasienne, pokroić na kawałki. Zblendować na gładką masę, pod koniec dodając syrop (sam, bez lasek wanilii i anyżu), sok z cytryny i nasiona wanilii. Schłodzić, przełożyć do maszyny do lodów lub zamrozić tradycyjnym sposobem