Dzieci do pracy, rodzice do... przedszkola
Fot. Electron (Wikipedia)
Od września we Wrocławiu będzie działać Centrum Spotkań dla seniorów w początkowej fazie choroby Alzheimera i podobnych schorzeń. Chodzi głównie o to, aby osoby starsze były jak najdłużej samodzielne.
Od września we Wrocławiu będzie działać pierwsze w Polsce Centrum Spotkań dla osób starszych w początkowej fazie choroby Alzheimera i podobnych schorzeń. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wspólnie z Uniwersytetem Medycznym sięga po model sprawdzony w Holandii, gdzie działa już ponad sto takich placówek terapeutycznych. Z założenia w ośrodku personelu ma być niewiele, chodzi o to, żeby podopieczni mieli poczucie, że sami sobie potrafią poradzić. Zajęcia będą jednak dopasowane do ich potrzeb i możliwości - tłumaczy profesor Joanna Rymaszewska, która jest jednym z koordynatorów projektu i badań.
Poza terapią, program zajęć przewiduje także czas na relaks. O tym jak ważne są spotkania z rówieśnikami mówi pani Teresa, która codziennie przychodzi do ośrodka pomocy dziennej MOPS przy ulicy Komuny Paryskiej:
W codziennych zajęciach będzie mogło brać udział 50 osób. Podobnie jak w przedszkolu zajęcia będą się zaczynały rano, tak aby opiekunowie mogli chodzić do pracy lub załatwić swoje sprawy. Modernizacja i wyposażenie siedziby Centrum kosztowało blisko 2 miliony złotych.
Posłuchaj całego materiału: