50. rocznica śmierci Zbigniewa Cybulskiego
Fot: A. Owczarek
We wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych, a dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych odsłonięte zostało popiersie aktora wykonane przez Jacka Spychalskiego z CeTA. Wyświetlony został również obraz "Pokolenia" Janusza Zaorskiego przedstawiający historię współczesnej Polski opowiedziany przy pomocy fragmentów filmów zrealizowanych we wrocławskiej wytwórni. Oprawę muzyczną wydarzenia stanowiły utwory związane i kojarzone z aktorem.
W niedzielę na peronie trzecim wrocławskiego dworca złożone zostały kwiaty i zapalony znicz pod tablicą upamiętniającą postać Zbigniewa Cybulskiego. Aktora wspominała m.in Wanda Ziembicka - Has:
8 stycznia 1967 roku Zbigniew Cybulski wracał z planu zdjęciowego filmu "Morderca zostawia ślad". Wówczas też żegnał się z aktorką, a prywatnie przyjaciółką, Marleną Dietrich, która wyruszała w podróż do Warszawy. Próbując wskoczyć do pociągu odjeżdżającego z 3. peronu, aktor wpadł pod jego koła i doznał ciężkich obrażeń ciała. Zmarł w szpitalu.
Dziś na dworcu pojawił się także Stefan Kurzyp, który fotografował aktora:
Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu do czwartku wypełnione będzie filmami i wspomnieniami o jednym z najpopularniejszych polskich aktorów. Można także pobierać wejściówki na przegląd filmów, które będziemy emitować do czwartku - mówi Arleta Staszak z CeTA:
Wszystko zacznie się oczywiście w studiu im. Cybulskiego - mówił przed rozpoczęciem uroczystości dyrektor CeTA Robert Banasiak:
Cybulski zagrał łącznie w 37 filmach z czego 14 kręconych było we Wrocławiu. Wrocławska Wytwórnia Filmów fabularnych była fenomenem, któremu swój najnowszy film "Pokolenia" poświęcił Janusz Zaorski:
Dzisiaj była też szansa na spotkanie z Dorotą Karaś, autorką najnowszej biografii Zbigniewa Cybulskiego.
Dlaczego autorka zdecydowała się na książkę o aktorze, którego dorobek został już szeroko opisany, odpowiada Dorota Karaś:
- Zbigniew Cybulski to postać gwiazdy filmowej rozmiaru jakiego w Polsce nigdy nie było, ani przed nim, ani po nim - dodaje Karaś:
Centrum Technologii Audiowizualnych zaprasza na darmowe pokazy filmów ze Zbigniewem Cybulskim, wstęp przed projekcjami wygłosi Lech Moliński, z którym o aktorze rozmawiał Krzysztof Majewski:
Fot. Marlena Dietrich (fot. Ossolineum), Zdjęcie Zbigniewa Cybulskiego ze zbiorów A. Androchowicza
Przypominamy również reportaż Doroty Czubaj poświęcony spotkaniu Marleny Dietrich i Zbigniewa Cybulskiego, czyli "Niezapomniana noc":
Program obchodów w Centrum Technologii Audiowizualnych:
08.01 Rozpoczęcie uroczystości o godzinie 17.00. Odsłonięcie popiersia Zbigniewa Cybulskiego, spotkanie z Dorotą Karaś, autorką "Cybulski, podwójne salto", pokaz filmu "Pokolenia" Janusza Zaorskiego.
09.01, godz. 17.30 – 22.20
17.35 – wprowadzenie do filmu (Lech Moliński)
17.50 – Rękopis znaleziony w Saragossie
21.00 – Szyfry
10.01, godz. 17.30 – 21.20
17.35 – wprowadzenie do filmu (Lech Moliński)
17.50 – Jak być kochaną
19.30 – Salto
11.01, godz. 17.30 – 21.00 (z wprowadzeniem i przerwą)
17.35 – wprowadzenie do filmu (Lech Moliński)
17.50 – Giuseppe w Warszawie
19.30 – Do widzenia, do jutra…
12.01, godz. 17.30 – 21.15 (z wprowadzeniem i przerwą)
17.35 – wprowadzenie do filmu (Lech Moliński)
17.50 – Popiół i diament
19.30 – Ósmy dzień tygodnia
Program obchodów w Kinie Nowe Horyzonty:
8.01 godz. 12.00
Spacer po Wrocławiu śladami Zbyszka Cybulskiego
Wśród przystanków znajdą się m.in. dawna Wrocławska Wytwórnia Filmów Fabularnych oraz Urząd Wojewódzki, gdzie aktor uczestniczył w zdjęciach do swojego ostatniego filmu "Morderca zostawia ślad". Na trasie spaceru znajdą się też knajpki, w których lubił przesiadywać Cybulski. Przewodnikiem wycieczki będzie Maciej Żurawski.
8 stycznia, godz. 18.00
Giuseppe w Warszawie
Polska 1964, 99’
reż. Stanisław Lenartowicz.
Program obchodów w Dolnośląskim Centrum Filmowym:
08.01, godz. 14.00
Rękopis znaleziony w Saragossie Wojciecha J. Hasa