Strefa Radia RAM na 30. urodzinach Erasmusa

Radio RAM, Radio RAM | Utworzono: 23.04.2017, 14:53
A|A|A

zdjęcia: Anna Mikołajczyk

Ponad 180 000 polskich studentów uczestniczyło w międzynarodowych wymianach programu Erasmus oraz jego następcy, programu Erasmus+. Gdyby wszystkie te osoby postanowiły się spotkać, mogłyby dziś zapełnić trybuny ponad trzech stadionów takich jak PGE Narodowy w Warszawie lub założyć miasto wielkości Rzeszowa!

Studenckie wymiany w ramach programu Erasmus są organizowane w Europie już od 30 lat. Polacy na takie zagraniczne studia wyjeżdżają od 1998 r. W ciągu tych 18 lat liczba naszych rodaków decydujących się na edukacyjny wyjazd wzrosła ponad dziesięciokrotnie – z 1400 do ponad 14 000 osób wyjeżdżających każdego roku na erasmusowe stypendium. W jeszcze szybszym tempie wzrosła liczba studentów przyjeżdżających do Polski.

Na początku, czyli w 1998 r., nasz kraj wybrało zaledwie 220 osób, dziś możemy już mówić o modzie na studia w Polsce. Liczba studiujących u nas obcokrajowców jest obecnie 50-krotnie większa i przekroczyła już 12 000. W sumie w ramach programu Erasmus do Polski przyjechało ponad 93 000 studentów z innych krajów. To tyle, ilu mieszkańców liczą miasta takie jak Jaworzno, Słupsk czy Grudziądz.

Na naszej antenie gościliśmy beneficjentów programu, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach, podpowiadali jak w praktyce skorzystać z programu, który oferuje o wiele więcej niż popularne wymiany studenckie.

Marcelina Zuber z Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszała do udziału w programie Erasmus Mundus, który umożliwia studiowanie i zbieranie doświadczenia poza Europą. Adrian Kowalczyk i Chiara Marozzo ze Stowarzyszenia Semper Avanti opowiadali o wymianach młodzieżowych oraz własnych doświadczeniach związanych z byciem wolontariuszem w ramach Europejskiego Wolontariatu. Wszelkie wymiany, wolontariaty i praktyki nie są przeznaczone wyłącznie dla studentów. Skorzystać może z nich tak naprawdę każdy, wystarczy być ciekawym świata, nie bać się odważnych decyzji i zainteresować się programem!

Jak to działa w praktyce przedstawili też Krzysztof Pielaszek, opowiadający o swoim roku spędzonym w Indiach oraz pochodząca z Mołdawii Cristina Zabolotnic, przebywająca obecnie na wolontariacie we Wrocławiu. Przekonywali, że wyjazd do innego kraju to nie tylko zdobycie bogatego doświadczenia, ale także przygoda przynosząca głębokie przemiany w całym życiu.

Sylwia Sitka z Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji i Kultury Komisji Europejskiej wymieniała liczne dane pokazujące, na jak szeroką skalę działa Erasmus i jaki udział w nim ma wpływ ma na losy jego uczestników. W zdecydowanej większości przypadków kariera uczestników programu rozkręca się w bardzo szybkim tempie i rozwija się w założonym przez siebie kierunku.  Na koniec naszego spotkania odwiedziła nas Monika Świędrych, która Erasmusowi zawdzięcza pomysł na własny biznes. Dowiedzieliśmy się, że bariera językowa nie jest żadną przeszkodą, nawet jeśli chce się pracować w placówkach zajmujących się skomplikowanymi sprawami.

Dzięki programowi Erasmus można zmienić swoje życie. Wystarczy spakować plecak, dopilnować formalności i ruszyć na podbój świata!

Z gośćmi rozmawiał Bartosz Synowiec. 

REKLAMA
Załączniki

To może Cię zainteresować