Nowe centrum badań powstaje w kampusie Politechniki Wrocławskiej
fot. wizualizacje PWr.
W czwartek odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego centrum badawczego „GEO-3EMEnergia, Ekologia, Edukacja” Politechniki Wrocławskiej.
Celem przygotowanego przez uczelnię projektu jest utworzenie unikatowego na skalę europejską centrum badań i transferu technologii w aspekcie zrównoważonego wykorzystania surowców i energii pochodzących z różnych źródeł.
Inwestycja zakłada budowę obiektu badawczego o całkowitej powierzchni ponad 4,5 tys. m kw. Dodatkowo zakupiona zostanie aparatura naukowo-badawcza przeznaczona dla 12 zlokalizowanych w budynku laboratoriów. Budynek będzie też w całości dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Z laboratoriów będą mogli korzystać naukowcy z pięciu wydziałów Politechniki Wrocławskiej:
- Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego;
- Wydziału Chemicznego;
- Wydziału Elektroniki;
- Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii;
- Wydziału Mechanicznego.
Nowa infrastruktura będzie służyć prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych skoncentrowanych na obszarach strategicznych z punktu widzenia rozwoju całego Dolnego Śląska, takich jak: branża chemiczna i farmaceutyczna, mobilność przestrzenna, surowce naturalne i wtórne, produkcja maszyn i urządzeń oraz obróbka materiałów.
Łączna wartość projektu to ponad 103 mln zł. Na realizację inwestycji uczelnia otrzymała dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Prace budowlane mają się zakończyć w październiku 2018 r.