Pociąg do historii: Bursztynowa Komnata... [PODCAST]
tak wyglądała naprawdę-pokolorowane zdjęcie oryginału Bursztynowej Komnaty/Wikipedia
Ale po kolei. Bursztynowa Komnata. Tak, wszyscy wiemy. Tak - słyszeliśmy, znamy. No dobrze, ale czy każdy wie, gdzie i kiedy powstała? Zatem zajrzymy do pracowni mistrza bursztyniarskiego z Gdańska, Andreasa Schlütera, u którgo w 1701 Fryderyk I Hohenzollern zamówił wykonanie bursztynowego wystroju gabinetu. Potem wraz z komnatą pojedziemy do Rosji, gdzie skarb trafił. Następnie będziemy przyglądać się płonącemu zamkowi w Królewcu, gdzie po raz ostatni skarb widziano.
Joanna Lamparska w zamku w Niemodlinie, gdzie komnatę zrekonstruowano /fot.archiwum autorki
No dobrze, ale gdzie Bursztynowa Komnata jest teraz?
Najszersza lista ukrycia skarbu obejmuje około 70 lokacji, węższa - około 50, najkrótsza to 17 pozycji. Wiele tropów wiedzie na Dolny Śląsk. Góry Sowie, Zamek Książ, Twierdzo kłodzko, Twierdza Srebrna Góra, zamek w Ząbkowicach - na pewno tu gdzieś Bursztynowa Komnata jest. Tylko gdzie?
Zamek Bolków/wszystkie fot.archiwum J.Lamparska
Zamek Książ
Twierdza Srebrna Góra
Wszystkie tropy ukrycia Burszynowej Komnaty analizują w dzisiejszym "Pociągu do historii" Joanna Lamparska i Piotr Bartyś:
Rekonstrukcja w zamku w Niemodlinie. Warto zaznaczyć, że dużo staranniejsza - i zrobiona z bursztynu - Komnata jest w miejscu, gdzie przebywała najdłużej czylii w zamku w Petersburbu./fot.J.Lamparska