Jak dojechać na cmentarz? Zmiany komunikacyjne na Wszystkich Świętych [MAPKI]
fot. Patrycja Dzwonkowska
Tak wygląda specjalna komunikacja autobusowa i tramwajowa na Wszystkich Świętych.
Zmieni się także organizacja ruchu na dojeździe do cmentarzy.
– Miasto robi wszystko, aby zadbać o bezpieczeństwo wrocławian, dlatego w tym roku zdecydowano się wydłużyć jeszcze mocniej dodatkową komunikację zbiorową, która dowiezie mieszkańców na największe cmentarze we Wrocławiu. Pierwsze specjalne autobusy i tramwaje wyruszą na ulice już 24 października i w odróżnieniu do poprzednich lat, kiedy dodatkowa komunikacja jeździła do 2 listopada, w tym roku zdecydowano się przedłużyć jej działanie aż do 6 listopada. Co ważne, w dniach 31 października - 1 listopada, na ulice wyjedzie dodatkowo 10 specjalnych linii tramwajowych oraz 7 specjalnych linii autobusowych, co oznacza, że na przystankach przy cmentarzach Osobowickim i Grabiszyńskim pojazdy komunikacji miejskiej będą pojawiać się z częstotliwością jednej minuty – mówi Adam Więcek z Biura Zrównoważonej Mobilności.
Do obsługi pasażerów o okresie Wszystkich Świętych przygotowane jest także wrocławskie MPK.
– Sprawne zorganizowanie komunikacji miejskiej w Święto Zmarłych jest dla nas dużym wyzwaniem, ponieważ uruchamiamy w tym okresie sto procent naszego taboru, ale jesteśmy na to gotowi. W tym roku przygotowaliśmy dla naszych pasażerów szeroką ofertę linii specjalnych. Wszystko po to, aby umożliwić podróżnym rozłożenie wizyt na cmentarzach w czasie. Nie zapominajmy także o trudnych okolicznościach oraz obowiązujących limitach miejsc w pojazdach komunikacji miejskiej – przypomina prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder i dodaje: – 1 listopada, na wybranych liniach, będzie można spotkać naszych pracowników, którzy wyposażeni będą w dodatkowe maseczki jednorazowe i w razie potrzeby wręczą je pasażerom.
W dniach 31 października – 2 listopada cmentarze komunalne we Wrocławiu będą otwarte od godziny 6.00 do godziny 22.00, a dodatkowo w miarę możliwości otwarte zostaną dodatkowe bramy wejściowe tak, aby w jak największym stopniu rozłożyć ruch pieszych na cmentarzach.
– W związku ze wzmożonym ruchem w rejonie wrocławskich cmentarzy w okresie Wszystkich Świętych wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu, celem stworzenia optymalnych warunków dojazdu, parkowania i ruchu pieszego, przy jednoczesnym zapewnieniu warunków bezpieczeństwa ruchu. Większość zmian zostanie wprowadzona już od 24 października, polegająca głównie na ograniczeniu parkowania pojazdów w okolicach cmentarzy, z kolei 31 października i 1 listopada czekają nas większe zmiany, z zamknięciem poszczególnych ulic dla ruchu kołowego włącznie - z wyjątkiem komunikacji zbiorowej i TAXI – dodaje Andrzej Brzoza z Departamentu Transportu i Infrastruktury.
Do apelu władz miasta o bezpieczeństwo na wrocławskich cmentarzach i ograniczenie odwiedzin nekropolii 1 listopada włącza się także Archidiecezja Wrocławska. – Proszę pamiętać, że odpust zupełny możemy uzyskać każdego dnia od 1 do 8 listopada, odwiedzając cmentarze i modląc się za zmarłych. W związku z tym ks. Arcybiskup Józef Kupny będzie apelował do mieszkańców Dolnego Śląska i naszej diecezji, aby rozłożyć wizyty na nekropoliach i niekoniecznie gromadzili się tam 1 listopada. Dotyczy do przede wszystkim ludzi starszych, którzy są w grupie ryzyka, a którym obowiązki zawodowe nie utrudniają, aby pójść na cmentarz w kolejnych dniach. Oferta komunikacji miejskiej we Wrocławiu jest na tyle bogata, że każdy z mieszkańców będzie miał dogodną okazję, aby bez problemu dotrzeć na cmentarze w wybranych przez siebie terminach - mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej.
W tym roku Straż Miejska Wrocławia rozpoczyna działania przed wrocławskimi cmentarzami z wyprzedzeniem - już od 20 października patrole będą prowadzić działania kontrolne, sprawdzając prawidłowość oznakowania drogowego, oświetlenie uliczne, przejścia dla pieszych, a także liczbę osób udających się na groby.
1 listopada strażnicy, jak co roku, będą uczestniczyć w Akcji Znicz, współdziałając w tym zakresie z Policją, Nadzorem Ruchu MPK i innymi służbami. - Priorytetem będzie zapewnienie bezpieczeństwa osób zarówno pod katem zagrożeń komunikacyjnych jak i związanych z epidemią. Będziemy zwracać uwagę na przestrzeganie obowiązujących nakazów i ograniczeń – zwłaszcza dotyczących konieczności zasłaniania nosa i ust a także utrzymywania dystansu społecznego – osoby nieprzestrzegające obowiązujących przepisów muszą liczyć się z poważnymi sankcjami karnymi – mówi rzecznik prasowy Straży Miejskiej we Wrocławiu Waldemar Forysiak.
Niestety, dziś byliśmy świadkami kolejnego, niechlubnego rekordu zakażeń. Ministerstwo Zdrowia w swoim codziennym raporcie przekazało informacje o nowych, blisko 9300 zakażeniach. Specjalną ofertę wrocławskiego MPK na okres Wszystkich Świętych pozytywnie ocenia także prof. Leszek Szenborn z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. – Święto Wszystkich Świętych to dzień, w którym wspominamy naszych bliskich zmarłych. Niestety, w tym roku ten dzień spotyka się z pandemią koronawirusa, stając się bardzo niebezpiecznym czasem, jeśli chodzi o możliwość potencjalnych, kolejnych zakażeń. Zróbmy wszystko, aby w kolejnych latach ponownie wspólnie świętować, a żeby do tego doszło, musimy dołożyć wszelkich starań i zadbać o siebie samych. Jak? Przede wszystkim rozłożyć w czasie wizyty na nekropoliach, dotyczy to nie tylko ludzi starszych, ale i młodszych, którzy także są podatni na zakażenie koronawirusem. Pamiętajmy także o maseczkach, bądźmy po prostu solidarni, tak jak w czasie pierwszej fali koronawirusa w Polsce. Dbajmy o siebie. Miasto dołożyło wszelkich starań, aby umożliwić dojazd do nekropolii przez blisko 2 tygodnie, zatem wykorzystajmy ten fakt i nie narażajmy siebie i innych – mówi prof. nadzw. dr hab. Leszek Szenborn.