Jędrzej Morawiecki: „Putin już wie, że nie będzie na salonach. Nie ma biegu wstecznego” [POSŁUCHAJ]
fot. Joanna Morawiecka
Jędrzej Morawiecki, znawca Rosji, opowiada Michałowi Kazulo „jak do tego doszło”. Światło rzuca na to „Szuga”, książka wrocławianina, która ukaże się jeszcze w tym roku. Podążaliśmy już śladami jednego z jego bohaterów, z Syberii do Donbasu, ale jest jeszcze ten drugi – niegdysiejszy zwolennik Putina. A dlaczego stolica kultury, budżet obywatelski i rozwinięta sieć dróg rowerowych to wskaźniki, które od wojny oddalają? Wie to znawca Rosji, dziennikarz, reporter, pisarz, doktor Uniwersytetu Wrocławskiego, który swój szok przeżył już wcześniej.
Chcesz zrozumieć i przygotować się na to, jaki może być ciąg dalszy? POSŁUCHAJ ROZMOWY:
O KSIĄŻCE „Szuga. Krajobraz po imperium”, która ukaże się niebawem nakładem wydawnictwa „Czytelnik”.
Słowo szuga znaczy śryż, breja, lód zmieszany z wodą i pośniegowym błotem. Pojawienie się jej na drogach i rzekach zapowiada odwilż, wiosnę, nadejście nowego. Jakiej odnowy doświadczyła Rosja po rozpadzie Związku Radzieckiego? W Szudze Jędrzej Morawiecki przekonuje, że początkowe wolnościowe przemiany, zarówno polityczne, jak i społeczne, ostatecznie nie przyniosły ani państwu, ani jego obywatelom pozytywnych trwałych zmian. Rosja ostatniej dekady to rozkwit nacjonalizmów, radykalizacja postaw, represje wobec niepokornych. Bohaterowie książki szukają kryjówek albo uciekają, trafiając do klinik psychiatrycznych, obozów dla uchodźców, wreszcie do strefy działań wojennych.
Autor, od lat podróżujący w najdalsze zakątki Rosji, odkrył inny kraj niż dotychczas opisywany w polskich reportażach lub artykułach prasowych. W Szudze obnażył egzotyzujące i zaczarowujące sposoby kreowania jej obrazu. Przeprowadził też bolesny rozrachunek ze swoim osobistym stosunkiem do Rosji.
Szuga jest bogatą mozaiką reportaży i opowieści z syberyjskiego Tomska oraz poruszających relacji mieszkańców Donbasu po rosyjskiej agresji na ich region.
Jędrzej Morawiecki współtworzy grupę Dziennikarzy Wędrownych, wykłada w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, jest doktorem filologii słowiańskiej oraz socjologii. Autor książek naukowych i reportażowych. Za książkę "Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie" otrzymał nominację do Nagrody im. Beaty Pawlak (2011).
O ROSJI Z JĘDRZEJEM MORAWIECKIM ROZMAWIAŁ TEŻ JAN PELCZAR – PRZECZYTAJ WYWIAD Z ZIMOWEGO „PRZEKROJU”.
Rok później za książkę Krasnojarsk zero, pisaną razem z Bartoszem Jastrzębskim, otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak. W roku 2014 wydali wspólnie: Innego piekła nie ma oraz Cztery zachodnie staruchy. Reportaż o duchach i szamanach (nominacja do nagrody „Warto" „Gazety Wyborczej").
Jest laureatem m.in. Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym za film dokumentalny pt. Syberyjski przewodnik (z Maciejem Migasem), zdobywcą stypendium im. Jacka Stwory za reportaż radiowy pt. Kartoszka, stypendium Erasmus Mundus Multic 2 Russia, Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i nominacji do nagrody Grand Press w kategorii publicystycznej. Zdobył także wyróżnienie na Festiwalu Filmowym Stop Klatka w Szczecinie, wyróżnienie na Festiwalu „Rozstaje Europy" w Lublinie, Srebrną Iglicę we Wrocławiu (Offensiva), nagrodę specjalną w Kielcach (NURT 2005). Za reportaż radiowy zrealizowany wspólnie z Magdą Skawińską otrzymał nagrodę „Reporterzy – Reporterom", którą ufundowali dziennikarze relacjonujący Strajk w Stoczni Gdańskiej.
Współtwórca i członek redakcji naukowego półrocznika „Znaczenia", wydawanego przez Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, a także „Rocznika Instytutu Polsko-Rosyjskiego".
Od 1998 do 2008 roku związany z "Tygodnikem Powszechnym", równolegle był także reporterem agencji Reuters, publikował "Polityce" oraz "National Geographic"; współpracował również z I i III programem Polskiego Radia, epizodycznie z Radiem Zet oraz Polską Sekcją Radia BBC. Obecnie publikuje w "Nowej Europie Wschodniej", „New Eastern Europe" i "Więzi" oraz w periodyku reporterskim "Dziennikarze Wędrowni.