Lata 20. lata 30. w kryminałach retro Tomasza Duszyńskiego. Fenomen... do usłyszenia w Radiu RAM

Anna Fluder | Utworzono: 24.10.2022, 13:41 | Zmodyfikowano: 24.10.2022, 13:41
A|A|A

Fenomenalne retro-kryminały Tomasza Duszyńskiego trafiają na naszą Półkę z Książkami. "Glatz. Goliat" to 4 tom cyklu dziejącego się na Dolnym Śląsku, gdzie w latach dwudziestych ubiegłego wieku działają i pracują Franz Koschela i Wilhelm Klein.  "Fenomen z Warszawy" rozpoczyna kolejny cykl powieści, tym razem z komisarzem Antonim Wróblem przenosimy się w lata trzydzieste, poznajemy stolicę z ciemnej strony, a policja w poszukiwaniach sprawcy brutalnych morderstw na młodych kobietach, jest zmuszona korzystać z pomocy jasnowidza, inżyniera Stefana Ossowieckiego. Po raz kolejny fikcja literacka splata się z historią, poznajemy postaci żyjące w owych latach, a tło obyczajowe i warunki społeczne tamtych lat są tak wyrazistę, że czytelnik szybko daje się porwać w podróż w czasie.

Fenomen z Warszawy

Warszawa, niedługo po tym, jak Polska odzyskała niepodległość. Miasto tętni życiem. W nocnych lokalach toasty za odrodzony kraj wznoszą ramię w ramię politycy, literaci, aktorzy i przedstawiciele gangsterskiego półświatka.

Nie wszyscy jednak bawią się tak dobrze.

Od pół roku w Warszawie znajdowane są zwłoki młodych, bestialsko zamordowanych kobiet, z zaszytymi ustami i głowami odrąbanymi od ciała. Zdesperowana policja, uginając się pod naporem opinii publicznej, sięga po niecodzienne środki… Do pomocy komisarzowi Antoniemu Wróblowi zostaje oddelegowany inżynier Stefan Ossowiecki – znane warszawskie medium, u którego na „seansach z duchami” bywał nawet sam marszałek Piłsudski. Współpraca między jasnowidzem a niechętnym mu racjonalistą nie układa się jednak najlepiej. Policja zostaje zmuszona, by skorzystać także z wpływów… Taty Tasiemki, najsłynniejszego przedwojennego gangstera.

Glatz. Goliat

1923 rok to czas kryzysu, z którego Republika Weimarska wciąż nie potrafi się podnieść po wielkiej wojnie. Inflację i bezrobocie szczególnie odczuwają najbiedniejsi mieszkańcy Glatzu. Społeczne niepokoje przenoszą się na ulice miast. W Republice do głosu dochodzą ci, którzy mówią o konieczności budowy silnej i zjednoczonej Rzeszy, a w Hrabstwie Kłodzkim – organizacje przestępcze próbujące wykorzystać kryzys dla własnych korzyści. Kraj Pana Boga czeka okres chaosu i rozliczeń z przeszłością.

 W marcu 1923 roku ksiądz Paul Reiser skacze z wieży kościoła Wniebowzięcia NMP w Glatzu. Jego samobójstwo, wydawałoby się, przechodzi bez echa, jednak kilka miesięcy później ujawniane są obrazy przedstawiające wizje, którymi ksiądz dzielił się przed śmiercią z wiernymi. Malowidła stają się zapowiedzią kolejnych morderstw. Czy za drastycznymi wydarzeniami stoją wyznawcy Reisera? A może berlińska organizacja przestępcza, która właśnie pojawiła się w Glatzu?

Zdegradowany wachmistrz Franz Koschella ściera się z nowym przeciwnikiem. Wraz z kapitanem Wilhelmem Kleinem natrafiają na zagmatwaną sieć intryg, której nici prowadzą w stronę kłodzkiego magistratu, ciemnych uliczek Glatzu, a nawet dalej, w kierunku stolicy.

REKLAMA

To może Cię zainteresować