Sobotnia Kawa: Miasto na stopę ludzką - mówi Kasia Kmita, autorka wyklejanej z papieru mapy Wrocławia

Anna Fluder | Utworzono: 02.09.2023, 16:08 | Zmodyfikowano: 02.09.2023, 16:08
A|A|A

fot. Jakub Pukocz

Inspiracją dla najnowszego projektu wrocławskiej artystki, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu Kasi Kmity. był aksonometryczny plan Wrocławia przygotowany w 1562 roku przez Barthela i Georga Weihnerów – „Contrafactur der Stadt Breslau”. Obraz, będący darem dla cesarza Maksymiliana II Habsburga, przedstawiał miasto o niezwykle spójnej formie. Mimo że tworzony na przełomie renesansu i baroku, prezentował gród w jego niemal średniowiecznej postaci. Zorganizowany wokół odrzańskich wysp, opasany murami miejskimi i oblany ze wszystkich stron rzeką i kanałami fos. Choć kolejne wieki zmieniły kształt miasta diametralnie, pewne elementy struktury uwidocznione w dziele Weihnerów rozpoznawalne są do dziś.

Kasia Kmita przywraca pamięć o tamtym obrazie, zaginionym i wciąż poszukiwanym, ale pozostaje wierna swojej technice tradycyjnej wycinanki. Przy Sobotniej Kawie opowiada nam dlaczego malowanie, wycinanie i klejenie pomaga opowiedzieć o wielowarstwowej historii Wrocławia. Dlaczego w średniowieczną zabudowę wkleja współczesne budowle i jak ta dziejowość wiąże się z opowieścią o jej osobistym życiu? Niezwykle ciekawy jest także początek tej przygody artystycznej, od dorastania w odrestaurowanym przez rodziców młynie w Nowej Rudzie, poprzez zachwyt twórczością ludową i popkulturowy wyraz przemian po odkrywanie historii Wrocławia i wyrażanie jej w sztuce.

Wystawa „Contrafactur” jeszcze przez tydzień jest do zobaczenia w miejscu gdzie oryginalny plan wisiał przez wiele stuleci – w Starym Ratuszu, a dokładniej w mieszczącej się w nim Galerii Patio.

Tam też do zobaczenia KODRY i portrety, a także pierwsze wycinane i klejone obrazy Kasi Kmity.

Więcej o pracach Kasi Kmity na stronie: https://www.facebook.com/kasia.kmita

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować