Dolnośląskie Spacery Filmowe w Jeleniej Górze

Radio RAM, RAM | Utworzono: 24.10.2023, 11:44 | Zmodyfikowano: 24.10.2023, 12:44
A|A|A

fot. Dolnośląskie Spacery Filmowe

Tegoroczna edycja Dolnośląskich Spacerów Filmowych zbliża się do finału. Za nami już 7 pokazów, w tym kilka projekcji plenerowych, filmowe warsztaty, wykłady, obecność na festiwalu filmowym, kilka powrotów do miejscowości, w których kręcone były pokazywane filmy i całe mnóstwo wspomnień z dawnego życia kinowych ośrodków. Udało się  zapełnić wiele białych plam w historii dolnośląskich kin, których dotychczasowe oficjalne świadectwa ograniczały się do daty rozpoczęcia i zakończenia działalności. W opowieściach tych nie brakowało osób, które poświęcały znaczną część swojej życia na podtrzymywaniu działalnosci kin, które bez ich miłości do X muzy nie przetrwałyby w coraz bardziej niesprzyjającym środowisku. 

Na mapie objazdowych pokazów pozostał już tylko jeden, finałowy punkt w jeleniogórskim kinie Lot. Jest to jedyny w programie pokaz mający miejsce we wciąż funkcjonującym ośrodku, gdzie przypomnimy jeden z największych przebojów czyli „Wejścia Smoka", które podbiło polskie ekrany w 1982 roku.

Film obchodzi w tym roku swoje 50 urodziny, a jego niepohamowana energia będzie punktem wyjścia do rozmowy o najbardziej emocjonujących momentach w historii jeleniogórskich kin. Do debaty o dziejach lokalnych sal projekcyjnych zaprosiliśmy osoby które były z nimi związane zawodowo, a także lokalne osobistości związane z pielęgnowaniem dziedzictwa regionu. Chcemy zainicjować zbiorową wymianę o chwilach równie pamiętnych co polska premiera „Wejścia Smoka", wyzwaniach jakim stawiała czoła obsługa ośrodków w trudnych chwilach i specyfice różnych okresów, w których nie tylko zmieniała się technologia ale i funkcja kin jako instytucji publicznych. 

Co: pokaz „Wejścia Smoka" reż. Robert Clouse + dyskusja 
Gdzie:Kino Lot, Pocztowa 11, Jelenia Góra
Kiedy: 12 listopada, godz.18:00
Za ile: Wstęp wolny

Projekt jest współfinansowany ze środków Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Patroni Medialni:

Radio Wrocław
Radio Ram
Przystanek Dolny Śląsk
Double Feature – Podkast Filmowy

Więcej o projekcie:

Z każdym rokiem coraz trudniej uwierzyć, że jeszcze niedawno prawie każda miejscowość Dolnego Śląska zapewniała mieszkańcom dostęp do kina. W drugiej połowie XX wieku wszystkie małe miasteczka i sporo większych wsi na obszarze dzisiejszego województwa dolnośląskiego miały swoje własne sale kinowe.

"Dolnośląskie Spacery Filmowe" stawiają sobie za cel ożywienie pamięci o tych miejscach i zebranie wspomnień z nimi związanych.

Od lat 50. poprzedniego stulecia wytrwale kinofikowano wieś. Dzięki temu w mniejszych ośrodkach miejskich i wiejskich świątynie X muzy stały się najważniejszymi miejscami integracji mieszkańców. Trzeba wszak pamiętać, że miniony wiek był epoką kinematografu. Na całym świecie właśnie kino było wtedy najpopularniejszą formą rozrywki. Sytuacja zaczęła się zmieniać wraz z rozwojem telewizji – w Polsce najintensywniejsze przemiany w tym zakresie są datowane na lata 80. Później przyszły kasety VHS, płyty DVD i rozwój dostępu do filmów przez internet. Kino nie odchodzi, tego możemy być pewni. Zmienia się jednak jego funkcja, skoro nie jest niezbędne, by doświadczać magii ruchomych obrazów.

Przez całość projektu zbieraliśmy wspomnienia mieszkańców dotyczące historii lokalnych kin i seansów w nich wyświetlanych. Zebrane świadectwa mają złożyć się na mapę wspomnień o filmowej przeszłości Dolnego Śląska.

Do tej pory odwiedziliśmy:

  • Ziębice
  • Goszcz
  • Świebodzice
  • Złotniki Lubańskie
  • Sokołowsko
  • Bystrzyca
  • Raciborowice Górne


REKLAMA

To może Cię zainteresować