Rusztowania do filmów, seriali, scen i scenografii – czyli nietypowe zastosowania rusztowań modułowych
Materiał Sponsora/ fot. Depositpho
Choć zastosowanie rusztowania do filmów i budowy scen wymaga większego nakładu czasu i energii niż zwyżka, jest to rozwiązanie tańsze. Specjaliści oferujący konstrukcje na wynajem zajmują się szybkim montażem konstrukcji, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo jej późniejszej eksploatacji. Użytkownik zyskuje zatem gwarancję, że oferowany sprzęt jest najwyższej jakości. Co więcej, posiada on stosowne certyfikaty i atesty. W roli konstrukcji umożliwiających montaż estrad, scen, scenografii i planu filmowego idealnie sprawdzają się rusztowania modułowe.
Modułowe rusztowania do filmów – bezpieczeństwo
Tragiczna śmierć kaskadera Nicolo Ricci na planie filmowym stanowiła niejako punkt wyjścia do większej dbałości o poziom bezpieczeństwa użytkowników rusztowań przy produkcjach. Oprócz wygody rusztowania modułowe zapewniają użytkownikom komfort pracy na wysokości. Ta konstrukcja rurowa o złączach talerzykowych umożliwia połączenie wielu rygli do jednego pierścienia. W ten sposób powstają niecodzienne bryły konstrukcyjne, które można zastosować niemal w każdych okolicznościach i warunkach. Rusztowania oferowane przez firmę KONSTRUKTA charakteryzują się maksymalną wysokością roboczą sięgającą do 24 metrów. Wszystkie konstrukcje posiadają certyfikaty potwierdzające ich wytrzymałość. Ich montażem powinni zajmować się wyłącznie specjaliści – osoby przeszkolone, dbające o wszystkie niuanse przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. W razie konieczności w rusztowaniach modułowych można zastosować dodatkowe zabezpieczenia w postaci barier ochronnych, siatek lub plandek. Zapobiegają one nie tylko upadkom członków ekipy, ale również urazom i uszkodzeniom powstałym przez ewentualne spadające przedmioty.
Budowa scenografii na planie filmowym
Modułowe rusztowania do filmów pożądane są przede wszystkim przez kierownika zespołu budowy dekoracji oraz scenarzystów i dekoratorów. Budowa wysokich konstrukcji umożliwia bowiem umieszczenie niezbędnych elementów dekoracyjnych w dowolnym miejscu na planie filmowym. Z ich wykorzystaniem powstają m.in. atrapy budynków, konstrukcje kaskaderskie czy wnętrza. W warunkach studyjnych można zatem stworzyć niemal każdą rzeczywistość potrzebną podczas produkcji filmowej.
Budowa scenografii to nie tylko makiety i dekoracje. Dla osób pracujących na planie filmowym istotne jest oświetlenie, rozkład kamer, mikrofonów, nagłośnienia, a nawet umiejscowienie ewentualnych dublerów czy suflerów. Rusztowania do filmów wykorzystuje się podczas skomplikowanych scen kaskaderskich.
Rusztowania do filmów – które cechy są ich atutami?
Konstrukcje z modułów przydatne są nie tylko na planie filmowym. Wykorzystuje się je również do budowy scen i estrad zarówno w warunkach studyjnych, jak i plenerowych. Budowa najważniejszego elementu eventów musi przebiegać bez żadnych zakłóceń. Scena powinna bezpiecznie spełniać swoją funkcję i pasować do ogólnej aranżacji wydarzenia. Wzniesienie sceny, ustawienie nagłośnienia i oświetlenia, ukrycie przewodów i wydzielenie tzw. reżyserki – to tylko niektóre z możliwości, jakie dają organizatorom imprez rusztowania modułowe. Z wykorzystaniem konstrukcji umożliwiających pracę na wysokości łatwe staje się wzniesienie podstawy dla telebimów, a nawet wydzielenie miejsc dla przedstawicieli mediów obecnych podczas wydarzenia.
Konstrukcja rusztowania wykonana z modułów charakteryzuje się przede wszystkim solidnym montażem. Można dodatkowo ją obciążać bez obawy o zaburzenie poziomu bezpieczeństwa jej użytkowników. Rusztowania do filmów i scen mają ponadto antypoślizgowe podesty, które umożliwiają bezpieczne, szybkie i niemal dowolne przemieszczanie się po nich ludzi oraz transport przedmiotów. Całe konstrukcje wykonuje się z wytrzymałych materiałów odpornych na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, w tym również warunków atmosferycznych.
Wszystkie konstrukcje modułowe charakteryzują się niecodziennym i nieregularnym kształtem. Można je instalować i montować niemal dowolnie, zgodnie z parametrami technicznymi i wymogami przepisów BHP. Żaden inny typ sprzętu nie zapewni użytkownikowi tak wysokiego stopnia swobody i elastyczności jego wykorzystania. Rusztowania do filmów składają się z modułów. Oznacza to, że można je montować z różnorodnych części i elementów oraz wyposażyć dodatkowo w schody czy systemy zabezpieczeń, zgodnie z indywidualnymi życzeniami i potrzebami. Bogactwo kształtów modułów pozwala na dowolne modyfikacje w zakresie kształtu całej konstrukcji.
Profesjonalny wynajem czy kupno – co się bardziej opłaca?
Dla klientów, którzy potrzebują konstrukcji do pracy na wysokości w terminach okazjonalnych i nieregularnych, optymalnym rozwiązaniem okazuje się wynajem rusztowania. Pracownicy firmy KONTRUKTA przybliżają klientowi ofertę, pomagają wybrać odpowiednie rusztowanie i polecają te z nich, które najlepiej odpowiadają możliwościom i preferencjom każdego użytkownika. Przedstawiciele firmy dostarczają wybrane elementy konstrukcji rusztowania pod wskazany w umowie wynajmu adres. W podanej lokalizacji montują konstrukcję oraz przekazują instrukcję jej użytkowania. Wyposażają ponadto klienta w niezbędne akcesorium i kontrolują poprawną konstrukcję rusztowania.
Kupno rusztowania na własność wiąże się z koniecznością dokonania drogiej inwestycji. Konstrukcje kosztują bowiem od kilkunastu do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. Inwestycja ta może okazać się opłacalna przy systematycznie wykonywanych pracach na wysokości.
Sprawdź, jakie rusztowania do filmów, seriali, scen i scenografii wypożycza firma KONSTRUKTA: https://konstrukta.pl/rusztowania-modulowe-do-filmow-seriali-scen-i-scenografii/.