Zielone miejskie oazy. Jak mieszka się we Wrocławiu?
Materiał Sponsora
Najbardziej zielone osiedla we Wrocławiu
Które miejsca od lat uważane są najbardziej zielone we Wrocławiu? Prym wiedzie Fabryczna, ale sporym zainteresowaniem cieszy się też Wielka Wyspa.
Dzielnica Fabryczna – zielony punkt na mapie miasta
Osoby, które szukają swojego miejsca do życia we Wrocławiu, bardzo często decydują się na dzielnicę Fabryczna. Mimo że mieszczą się tu zakłady przemysłowe, nie wpływa to na jakość życia mieszkańców, którzy mają do swojej dyspozycji wiele spokojnych enklaw.
Trudno się dziwić, że nieruchomości w tej okolicy są bardzo pożądane – jak wynika z informacji danych GetHome (na początek grudnia 2023 r.), Fabryczna jest jedną z lokalizacji, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem nabywców. Można tu znaleźć zarówno większe mieszkania, jak i kawalerki idealne dla par oraz singli: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/wroclaw/t/kawalerki/.
Obecność natury w mieście ma pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne mieszkańców. Parki i zielone przestrzenie pomagają w redukcji stresu, poprawiają jakość powietrza i oferują przestrzeń do rekreacji. Wrocław, rozwijając swoje zielone obszary, przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia społeczności. Fabryczna ma kilka parków (m.in. Park Grabiszyński, Lasek Oporowski, Las Leśnicki czy Las Ratyński), wokół których powstała infrastruktura wypoczynkowa z prawdziwego zdarzenia. To chociażby wake park, który znajduje się przy Stawie Glinianki w okolicy Żernickiego Parku Sportu i Rekreacji.
Baza mieszkaniowa jest spora – dzielnicę zamieszkuje ok. 200 tys. osób – i ciągle się rozrasta. Nowe mieszkania powstają na przykład na Grabiszynku czy w Popowicach. To jedne z bardziej zielonych punktów Fabrycznej.
Wielka Wyspa w obrębie Śródmieścia – może zaskoczyć
Granice Wielkiej Wyspy są zaznaczone przez odnogi i kanały Odry. To właśnie tutaj znajduje się słynna Hala Ludowa, ale też park Szczytnicki oraz zoo. W obrębie Wielkiej Wyspy funkcjonuje kilka osiedli: Biskupin, Bartoszowice, Dąbie, Sępolno, Zacisze oraz Zalesie. Malownicza okolica, dobra komunikacja z innymi częściami Wrocławia wpływa na poczucie zadowolenia mieszkańców.
Śródmieście, gdzie mieści się Wielka Wyspa, jest też jedną z dzielnic, która cieszy się dużym zainteresowaniem najemców, co widać po liczbie dostępnych ofert w portalu GetHome: https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/wroclaw/. To dobre miejsce dla studentów i singli, ale też rodzin, ceniących zielone otoczenie.
Troska o ekologię ma znaczenie
Jak wynika z raportu ThinkCo „Mieszkałbym. Czego od domu oczekują Polacy?” (opublikowany w czerwcu 2022 r.) ponad połowa z nas czuje się szczęśliwa w swoim mieście. Duży wpływ ma na to wzrost poczucia bezpieczeństwa, który jest związany z przywróceniem osiedlom wielofunkcyjnego charakteru. Poza tym aż 21% respondentów wskazało, że na ich poczucie szczęścia wpływa dbałość o ekologię widoczna w ich mieście.
We Wrocławiu takie działania są podejmowane nie od dziś. Jednym z nich jest ujęty w strategii rozwoju miasta plan znacznego ograniczenia ruchu samochodowego na rzecz komunikacji publicznej oraz rowerów. Obecnie w mieście łączna długość ścieżek rowerowych to 1300 kilometrów i cały czas powstają kolejne. Wrocław inwestuje też w rozbudowę sieci tramwajowo-autobusowej, by jeszcze lepiej skomunikować miasto.
Duże znaczenie mają dla nas również miejskie tereny zielone. Według raportu 53% Polaków docenia ich obecność bardziej niż przed pandemią. Niemal taki sam odsetek deklaruje, że chęć kontaktu z naturą stanowi ważny powód do przeprowadzki. Dlatego też zielone enklawy – bliskość parków i terenów rekreacyjnych to łakomy kąsek dla deweloperów. Mieszkania w takiej okolicy we Wrocławiu cieszą się dużym zainteresowaniem. Warto więc obserwować wrocławskich rynek nieruchomości (https://gethome.pl/).
Wrocław ma się czym pochwalić!
Wrocław prezentuje się jako przykład miasta, które skutecznie łączy potrzeby urbanistyczne z troską o środowisko naturalne. Podejście do tworzenia i zachowania zielonych przestrzeni, a także integracji natury z architekturą może służyć za model dla innych miast dążących do zrównoważonego rozwoju. Wrocław pokazuje, że nowoczesne miasto może być jednocześnie ekologiczne i przyjazne dla mieszkańców.