Minimalizacja odpadów poprodukcyjnych dzięki technice cięcia laserowego blach

Radio RAM | Utworzono: 13.05.2024, 16:13 | Zmodyfikowano: 13.05.2024, 16:13
A|A|A

Materiał Sponsora


Cięcie laserem metali stanowi coraz szerzej wykorzystywaną metodą cięcia w niemal wszystkich gałęziach przemysłu, począwszy od wytwarzania dużych konstrukcji metalowych wykorzystywanych w budownictwie czy okrętownictwie, a na bogatych w szczegóły elementach wystroju wnętrz czy też wykończenia mebli kończąc. 
Laserowo tnie się blachy wykorzystywane przy wytwarzaniu narzędzi, elementów samochodów, pociągów, domów czy też te wykorzystywane w produkcji mebli i dekoracji. Zapytasz pewnie co poza dokładnością i perfekcyjną powtarzalnością ciętych elementów sprawia, że fachowcy wybierają właśnie tę metodę cięcia. Z przyjemnością Ci o tym opowiemy.


Minimalizacja emisji szkodliwych gazów podczas cięcia laserem blach

Ograniczenie szkodliwego wpływu na środowisko naturalne

Cięcie laserowe to na tle innych sposobów obróbki mechanicznej i termicznej, metoda, którą można określić jako niemalże ekologiczną. Redukuje ona bowiem do minimum emisję szkodliwych dla środowiska naturalnego gazów. Sprawia to, że w porównaniu z na przykład cięciem mechanicznym lub przy pomocy plazmy, cięcie laserowe jest znacznie bardziej korzystną metodą z punktu widzenia zanieczyszczenia naszej planety.

Ograniczenie szkodliwego wpływu na człowieka narazonego na działanie gazów

Poza tym że gazy rozpuszczalnikowe niszczą środowisko, są one także niezwykle szkodliwe dla osób narażonych na ich działanie. Długotrwałe narażenie na obcowanie z gazami rozpuszczalnikowymi prowadzi do wystąpienia wielu różnych chorób począwszy od schorzeń układu oddechowego po dolegliwości związane z krążeniem. Dlatego w trosce o  pracowników zdrowy rozsądek podpowiada nam, aby rekomendować cięcie laserowe do realizacji zleceń cięcia tworzyw metalowych.

Cięcie laserowe, jako najbadziej optymalna metoda cięcięcia, jesli chodzi o mnimalizację odpadów

Cięcie laserowe blach to sposób na minimalizację odpadów poprodukcyjnych w czasie wytwarzania wszelkiego rodzaju elementów wykonanych z metalu. To metoda, która łączy w sobie precyzję cięcia, perfekcyjną powtarzalność kształtu produkowanych masowo, skuteczność i zminimalizowanie zanieczyszczenia środowiska oraz szkodliwego wpływu odpadów na kondycje pracowników. To właśnie z uwagi na te czynniki, cięcie laserowe jest najlepszą dostępną metodą cięcia blach, rur, profili i wielu innych przedmiotów o nieregularnych bądź regularnych kształtów.


Skomplikowana technologia tańsza niż tradycyjne rozwiązania? – Wycinanie laserowe

Wszyscy przyzwyczailiśmy się sądzić, iż wyłącznie najmniej zaawansowane technologicznie rozwiązania mogą kosztować grosze. Zwłaszcza jeśli chodzi o tak specjalistyczne i złożone usługi jak cięcie laserowe. Otóż w dzisiejszych czasach sprawy mają się zupełnie inaczej. To właśnie najbardziej innowacyjne metody oraz wyspecjalizowany sprzęt powodują obniżenie kosztów realizacji. Dlaczego tak się dzieje?


Dlaczego cięcie laserem stanowi tańsze rozwiązanie niż tradycyjne metody obróbki mechanicznej?

Wycinanie laserowe optymalizuje koszty realizacji zleceń, w tym tych wielkogabarytowych, masowych lub wymagających dużej dokładności i precyzji. Jakie czynniki wpływają na niski koszt cięcia laserowego?

Automatyzacja procesu cięcia laserem

Niższa cena wycinania laserowego wynika między innymi z faktu automatyzacji tego procesu. Nowoczesne maszyny do cięcia laserowego obsługiwane są przez wyłącznie jedną osobę, co zmniejsza wydatki związane z wynagrodzeniem takiego specjalisty. Kolejnym aspektem tego zagadnienia jest także niezwykle niski margines błędu, co sprawia minimalizację konieczności poprawek lub ponownej realizacji cięcia, co niestety bywa nieuniknione gdy mowa o innych metodach cięcia.  Cięcie laserem nadaje się także do masowej produkcji nawet skomplikowanych elementów w stosunkowo krótkim czasie, co w przełożeniu na czas potrzebny na produkcje seryjną, mniejsze zużycie energii elektrycznej oraz wysoką precyzje gwarantuje obniżenie kosztów cięcia.

Precyzja cięcia laserem

Cięcie laserem do najbardziej precyzyjna metoda z obecnie dostępnych. Wysoki współczynnik precyzji sprawia, że produkcja nawet najbardziej szczegółowych aranżacji możliwa jest do zrealizowania w szybkim czasie oraz bez konieczności wykonywania poprawek.

Brak konieczności obróbki wyciętych elementów

Kolejną kwestią, która bezsprzecznie wpływa na niski koszt związany z cięciem laserem, jest wygląd i jakość krawędzi przycinanych elementów. Są one gładkie i pozbawione nierówności, czyli niewymagające dalszej obróbki w postaci szlifowania czy piaskowania, a efekt końcowy jest gotowy do użytku lub pomalowania.


Jak przedstawia się koszt i możliwości cięcia laserem na tle innych metod cięcia?

Pewnie zastanawiasz się jak przedstawia się koszt cięcia laserem na tle innych metod. Możemy z całą pewnością powiedzieć, że jest to najlepsza metoda zarówno pod względem jakości i uniwersalności zastosowania, jak i niskiej ceny. Biorąc pod uwagę cięcie tlenowe, to należy przyznać, że jego koszt jest stosunkowo niski, jednak jednocześnie realizacja jest powolna. Natomiast cięcie plazmowe jest droższe oraz ustępuje cięciu laserem pod względem dokładności, i jego produkt wymaga późniejszej obróbki. Cięcie strumieniem wody na pozór wydaję się atrakcyjną metodą jeśli chodzi o dokładność, ale za to jest wybitnie długie w realizacji oraz wyjątkowo kosztowne. Tak, więc z tego porównania jasno wynika, że jeśli zależy Ci na atrakcyjnej cenie i dobrej jakości, to wyłącznie cięcie laserowe spełni Twoje oczekiwania.

REKLAMA
To może Cię zainteresować