Wśród wrocławian są Powstańcy Warszawscy. Ich wspomnienia sprzed 80 lat zebrała Agnieszka Cubała

Anna Fluder | Utworzono: 31.07.2024, 14:36 | Zmodyfikowano: 31.07.2024, 14:36
A|A|A

Jak radził sobie na barykadach legendarny piosenkarz Mieczysław Fogg? Jak mistrzyni olimpijska w rzucie oszczepem z 1963 roku Maria Kwaśniewska-Maleszewska ocaliła tysiące ludzi przed śmiercią dzięki zdjęciu z Hitlerem? Gdzie był Marek Hłasko i dlaczego nie walczył, chociaż rwał się do Powstania Warszawskiego? 

O tym przeczytamy w publikacjach Agnieszki Cubały. Pasjonatka historii gościła w cyklu "Półka z Książkami" na kilka dni przed 80 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. 

Swoją przygodę z tym tematem rozpoczęła od napisania książki "Ku wolności… Międzynarodowe, polityczne i psychologiczno-socjologiczne aspekty Powstania Warszawskiego". Pracowała w Muzeum Powstania Warszawskiego, koordynując prace nad realizacją scenariusza ekspozycji stałej. Opracowała hasła autorskie do "Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego". Wydała kilkanaście publikacji m.in. "Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i… Warszawa. Życie codzienne powstańczej Warszawy",,Artyści '44", "Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim". Za popularyzację tematu otrzymała nagrodę Klio i odznakę Zasłużony dla Warszawy. Najnowsza książka to ,,Zwyczajni ’44. Ludność cywilna w powstaniu warszawskim". O tym jak zaczęło się jej zainteresowanie tematem i jak powstawały kolejne tytuły autorka opowiadała nam w cyklu Półka z Książkami.  

REKLAMA

To może Cię zainteresować