Jak obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej w domu?

Materiał Sponsora
Dofinansowania z rządowych i lokalnych programów wsparcia
Rząd oraz samorządy oferują różne formy dofinansowania dla osób inwestujących w montaż paneli fotowoltaicznych. Decydując się na tego rodzaju inwestycję, warto sprawdzić dostępne programy, które mogą znacząco obniżyć jej koszt. Zaliczyć do nich można przede wszystkim programy Mój Prąd oraz Czyste Powietrze. Oprócz tego niektóre gminy i województwa oferują dodatkowe formy dofinansowania z lokalnych budżetów. Wsparciem dla osób prywatnych jest także ulga termomodernizacyjna, która umożliwia odliczenie kosztów instalacji od podatku dochodowego.
Prawidłowy dobór mocy instalacji
Dla rentowności inwestycji ogromne znacznie ma prawidłowy dobór mocy systemu fotowoltaicznego. Przewymiarowanie może sprawić, że zwrot z inwestycji będzie dłuższy, zaś zbyt mała moc skutkować może obniżeniem opłacalności przedsięwzięcia, gdyż rachunki za prąd nie będą odpowiednio niskie. Aby dobrać optymalną moc należy przeanalizować roczne zużycie energii w domu oraz uwzględnić przyszłe potrzeby (np. zakup pompy ciepła, samochodu elektrycznego). Warto w tym zakresie skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak doświadczeni i wykwalifikowani eksperci z firmy Hymon - https://hymon.pl/, którzy specjalizują się w rozwiązaniach OZE.
Wysokiej jakości komponenty to lepsza efektywność i dłuższa żywotność
Choć może się wydawać, że tańsze panele i inwertery to oszczędność, w dłuższej perspektywie takie rozwiązanie może generować wyższe koszty. Lepsze jakościowo komponenty mają wyższą sprawność i dłuższą żywotność, wymagają mniej napraw i serwisowania, a także lepiej radzą sobie w trudnych warunkach atmosferycznych, co przekłada się na ich efektywność. Warto wybierać panele renomowanych marek, które posiadają długą gwarancję.
Montaż paneli w odpowiednim miejscu
Aby instalacja działała efektywnie, musi być dobrze zaplanowana oraz zainstalowana w odpowiednim miejscu. Najlepiej jest zainstalować panele na południowej stronie dachu, co zapewni to najlepsze nasłonecznienie, unikać zacienienia, które może obniżyć wydajność paneli, a także dobrać odpowiedni kąt nachylenia paneli (w Polsce jest to około 30-40 stopni). Jeśli dach nie spełnia takich wymagań, warto rozważyć montaż na gruncie.