Korekta PIT-37: Jak poprawić błędy w deklaracji?

Materiał Sponsora/ fot. pixabay.com
- Jakie błędy może zawierać zeznanie PIT?
- Co zrobić, gdy w deklaracji złożonej w urzędzie są błędy?
- Kto ma prawo do złożenia korekty deklaracji PIT?
- Jak prawidłowo dokonać korekty zeznania podatkowego?
Jednym z praw, które przysługują wszystkim podatnikom, jest możliwość dokonania korekty zeznania rocznego bez narażania się na sankcje. Ustawodawca przewidział takie prawo, by dać szansę na poprawienie deklaracji bez względu na to, jakie błędy się w niej pojawiają. Jeżeli popełniłeś błędy w swojej rocznej deklaracji PIT, sprawdź, w jaki sposób możesz je poprawić, by mieć pewność, że korekta zeznania została wypełniona prawidłowo.
Jakie błędy może zawierać zeznanie PIT?
Podczas wypełniania deklaracji PIT mogą wystąpić różnorodne błędy, prowadzące do konieczności składania korekt, opóźnień w zwrocie nadpłaconego podatku lub nałożenia sankcji ze strony urzędu skarbowego. Częstym błędem jest wybór niewłaściwego formularza PIT, co skutkuje nieprawidłowym zgłoszeniem dochodów lub korzystaniem z nieodpowiednich ulg podatkowych. Podatnicy często popełniają również błędy rachunkowe, nieprawidłowo zaokrąglając kwoty i błędnie sumując dochody z różnych źródeł. Korekta zeznania PIT jest w takim przypadku obowiązkowa, gdyż urząd skarbowy może uznać, że podatnik chce uchylić się od płacenia podatków.
Aby uniknąć powyższych błędów, zaleca się dokładne sprawdzenie wszystkich danych przed złożeniem deklaracji oraz korzystanie z aktualnych formularzy i załączników. W razie wątpliwości warto skorzystać ze sprawdzonych programów do rozliczeń podatkowych, które mogą pomóc w prawidłowym wypełnieniu i złożeniu zeznania PIT. Dzięki nim korekta zeznania rocznego PIT jest zbędna, gdyż formularz od razu jest wypełniony w sposób prawidłowy.
Co zrobić, gdy w deklaracji złożonej w urzędzie są błędy?
Jeśli zauważysz, że w złożonej deklaracji podatkowej popełniłeś błędy, masz prawo do dokonania korekty bez żadnych konsekwencji w postaci kar finansowych. Korekta zeznania rocznego PIT może być złożona aż do 5 lat od złożenia formularza, który jest poprawiany. Organ podatkowy daje tym samym szansę, by poprawić zeznanie i uniknięcie postępowania w sprawie unikania opodatkowania. Złożenie deklaracji korygującej jest jedynym sposobem, by ponownie rozliczyć dochody w urzędzie skarbowym w sposób zgodny z prawem.
Korekta deklaracji podatkowej jest możliwa, nawet gdy minął termin płatności podatku za rozliczany rok. Jeśli zatem znajdziesz błędy w rozliczeniu po uzyskaniu zwrotu podatku, nadal masz prawo do korekty. Może to być zarówno korekta, w której zwiększysz wysokość należnego zwrotu, jak i wykażesz, że otrzymałeś zbyt wysoki zwrot nadpłaty. W drugim przypadku pamiętaj o tym, że masz obowiązek oddać kwotę, którą nienależnie przesłał Ci urząd skarbowy na konto.
Kto ma prawo do złożenia korekty deklaracji PIT?
Skorygowane zeznanie podatkowe ma prawo złożyć każdy podatnik bez względu na to, na jakim formularzu rozliczył swoje dochody. Oznacza to, że jeśli zauważyłeś nieprawidłowości w rozliczeniu, możesz wysłać ją do urzędu ponownie na dowolnym druku. Co więcej, korekta deklaracji PIT może polegać na rozliczeniu tych samych kwot na innym formularzu, jeśli podatnik nie wykaże swoich dochodów na odpowiednim druku. Dzięki temu taki błąd nie dyskredytuje prawa do dokonania korekty i ponownego rozliczenia PIT.
Prawo do skorygowania zeznania podatkowego mają wszyscy podatnicy bez względu na wysokość dochodów i rodzaj popełnionych błędów. Ponadto urząd skarbowy przyjmuje korekty zeznań złożonych każdą możliwą drogą, czyli elektronicznie, listem poleconym i osobiście w urzędzie skarbowym. W każdym przypadku korekta może dotrzeć do urzędu dowolną drogą (nie musi to być ta sama forma złożenia zeznania co za pierwszym razem).
Jak prawidłowo dokonać korekty zeznania podatkowego?
Aby uniknąć błędów w deklaracji podatkowej składanej jako korekta PIT, wykorzystaj bezpłatny program do pit -37 i pozostałych druków. Jest to narzędzie, które usprawnia rozliczanie podatków i pozwala uniknąć odpowiedzialności karnej skarbowej. Program do PIT krok po kroku przeprowadza użytkownika przez rozliczenie i pomaga mu wyliczyć wysokość należnego podatku. Co więcej, jeśli podatnik nie wie, na jakim formularzu rozliczyć podatek za dany rok, program automatycznie dopasuje go po wskazaniu źródła dochodów. Tym samym do wyliczenia zobowiązania podatkowego nie potrzeba rozległej wiedzy na temat prawa podatkowego w Polsce, gdyż oprogramowanie do PIT jest na bieżąco aktualizowane. Dzięki temu prawidłowo wylicza podatki, nawet po zmianach prawa i wprowadzeniu nowych zasad wyliczania podatku dochodowego dla określonej grupy podatników.