Tysiąc Kowalskich w moich rękach

Radio RAM | Utworzono: 29.10.2007, 16:53 | Zmodyfikowano: 17.11.2008, 00:06
A|A|A

fot. Paweł Relikowski ("Polska-Gazeta Wrocławska")

Słyszałem jak słynni sportowcy mówili „Trafiłem w ręce Czamary, wróciłem do życia, będę grał". Jest Pan magikiem?

- Nie chcę być skromny, ale to, że moje nazwisko pojawia się w takich sytuacjach, wynika z natury ludzkiej. O sukcesie w leczeniu groźnych urazów zawsze decyduje zespół. Lekarz, który postawi diagnozę i chirurdzy, którzy przeprowadzą operację. Ale pacjent najlepiej pamięta osobę, która była na końcu i ostatecznie pomogła przywrócić zdolność do gry w piłkę, kosza, siatkę. Po operacji często jest lęk, strach, niewiadoma, czy gdy się obudzę, będę czuł nogę czy rękę. Moja praca polega na tym, że miesiącami likwidujemy ból, tę straszną niesamodzielność.

Kolano Dominika Tomczyka, noga Macieja Zielińskiego czy bark Adama Wójcika. Pan o zmartwieniach tych i wielu innych legendarnych wrocławskich sportowców wiedział najwięcej. I sprawiał, że przestawały być zmartwieniem.

- Ci trzej zawodnicy mieli różne kłopoty. Od drobiazgu, przez średni, do poważnego. Pamiętam studentkę ostatniego semestru uczelni wojskowej, po dwóch operacjach z powikłaniami. Walczyliśmy o nią dwa razy dziennie po kilka godzin. Odzyskała pełną sprawność, pojechała na uczelnię, zdała testy sprawnościowe na poligonie i na tych ich małpich gajach. Przeżyła trudne chwile, ale skończyła uczelnię z sukcesem, jest pewnie znakomitym oficerem, a przecież mogła być rencistką. Podobnie w sporcie - zawodnicy walczą nie tylko o zdrowie, ale i karierę, kontrakty, publiczność.

Ilu sportowców z ciężkimi kontuzjami trafiło w Pana ręce?

... A jeśli chcesz poznać odpowiedź na to i inne pytania przeczytaj cały wywiad. Będzie opublikowany w książce Jacka Antczaka i Anny Fluder "Wrocławianie" (Wydawnictwo Dolnośląskie).

Premiera 21 listopada 2008 roku.

Jak Maciej Łagiewski wjechał na wielbłądzie do Ratusza?

Kiedy Stanisław Bereś chciał znokautować Wojaczka?

Dokąd Bogusław Bednarek pędził karawanem?

Komu José Torres wiązał kozaki w fabryce butów?

Na te i inne pytania odpowiedzi można znaleźć w tej własnie książce. Jest to zbiór 30 wywiadów ze znanymi wrocławianami, które przeprowadzili Jacek Antczak i Anna Fluder. W pasjonujący sposób o swoich losach, pasjach i... Wrocławiu opowiadają: Bogusław Bednarek, Stanisław Bereś, Zofia Białoszewska, Alicja Chybicka, Andrzej Czamara, Robert Gonera, Erazm Humienny, Lech Janerka, Paweł Jarodzki, Wacław Juszczyszyn, Adolf Juzwenko, Marek Krajewski, Maciej Łagiewski, Andrzej Malicki, Ewa Michnik, Jan Miodek, ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski, Arkadiusz Osiak, Leszek Pacholski, Dariusz Patrzałek, Krzysztof Pełech, Kinga Preis, Monika Słowik, Włodzimierz Suleja, José Torres, Zbigniew Walas, Mirosław „Klekot” Walczak, Maja Włoszczowska, Wojciech Wrzesiński, Maciej Zieliński.

Książka zawiera pełne teksty wywiadów udzielonych dziennikowi „Polska – Gazeta Wrocławska” i Radiu RAM oraz cztery rozmowy dotąd niepublikowane. Tekst uzupełniają fotografie rozmówców i płyta CD z fragmentami rozmów radiowych.

Jacek Antczak jest dziennikarzem i redaktorem w dzienniku „Polska – Gazeta Wrocławska”. Za reportaże otrzymał kilka prestiżowych nagród, m.in. Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Opublikował zbiór reportaży W Radwanicach najlepiej idą romanse (2004) i wywiad-rzekę Reporterka Rozmowy z Hanną Krall (2007). Jest także autorem tekstów piosenek zespołu Wolny Wybór. www.jacekantczak.info

Anna Fluder od 1999 roku związana jest z wrocławskim Radiem RAM, gdzie jest prezenterką, prowadzi audycje, programy tematyczne i przygotowuje serwisy informacyjne. Jak sama mówi, jej największą pasją są rozmowy przy mikrofonie.

REKLAMA