Nie żyje Tadeusz Różewicz
fot. Wikipedia
Wybitny poeta i dramaturg zmarł dziś nad ranem we Wrocławiu. W październiku skończyłby 93 lata.
Najznakomitszy z polskich poetów doczekał się kilkuset monografii, prac naukowych, opracowań twórczości oraz wnikliwych analiz. Nikomu nie udało się jednak zebrać w całość fonogramów opisujących fenomen Tadeusza Różewicza.
Radio Wrocław od 1968 roku towarzyszyło poecie. Z kronikarską dokładnością rejestrowało uniesienia czytelników podczas spotkań z autorem.
Prezentowało wiersze w najcenniejszym wykonaniu, samego poety. Wreszcie, na antenie Radia Wrocław, niejednokrotnie toczyła się dyskusja o twórczości Tadeusza Różewicza.
SERWIS SPECJALNY: www.rozewicz.prw.pl
- Tadeusz Różewicz to człowiek bardzo skromny z ogromnym dystansem do siebie i do świata - mówił kilka lat temu na naszej antenie prof. Janusz Degler - teatrolog, który wiele czasu spędził z poetą. Mieli zwyczaj spacerować o poranku po parku Południowym. - Szkoda, że nie miałem możliwości nagrywać tych rozmów, byłyby wspaniałym materiałem do opowieści o poecie - mówił wtedy profesor Degler.
Posłuchaj rozmowy Grzegorza Chojnowskiego z prof. Andrzejem Zawadą:
Cz. I
Cz. II
Cz. III
W poniedziałek 28 kwietnia w kaplicy na wrocławskim Kiełczowie
nabożeństwo żałobne i pożegnanie poety.
Urna z jego prochami spocznie na cmentarzu w Karpaczu.
Poeta urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku. Gdy wybuchła wojna, 18-letni Tadeusz Różewicz wstąpił do Armii Krajowej (miał pseudonim "Satyr"), ponad rok walczył w partyzantce na terenie powiatów radomszczańskiego, opoczyńskiego i częstochowskiego. Po wojnie zdał maturę i zaczął studia na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
POSŁUCHAJ: W drodze do drzwi - niespodziewany wywiad Elżbiety Osowicz
fot. Tubantia/Wikipedia
W 1947 r. został opublikowany tom "Niepokój", uważany za poetycki debiut Różewicza, a w drugiej połowie lat 70. łączny nakład jego książek wydanych w kraju przekroczył milion egzemplarzy. Za granicą ukazało się, w przekładach na wszystkie ważniejsze języki świata, około 60 wyborów jego liryki. Wymieniano go jako kandydata do literackiej Nagrody Nobla.
Sylwetka Tadeusza Różewicza | Twórczość | Różewicz, a kultura polska
Od 1968 roku artysta mieszkał we Wrocławiu, gdzie publikował głównie na łamach "Twórczości", "Odry" i "Dialogu". W latach 90. ogłosił dramat "Kartoteka rozrzucona", dwa nowe zbiory wierszy "Płaskorzeźba" i "Recycling. zawsze fragment", "Historię pięciu wierszy", "Nożyk profesora", "Matka odchodzi", "szara strefa" i "Wyjście".
Różewicz po przeprowadzce do Wrocławia
fot. Michał Kobyliński/Wikipedia