Tak może się zmienić Park Grabiszyński [WIZUALIZACJE]
wizualizacje inwestora
Wejście do parku od strony ul. Hallera to tzw. strefa ozdobna. Będą tam nowe drzewa i krzewy, powstanie też plac z fontanną.
Południowa część parku będzie przeznaczona dla rodzin. W planach jest m.in. ścieżka rowerowa z muldami oraz wodny plac zabaw. - To będzie połączenie fontanny z placem zabaw. Dzieci będą mogły np. przekładać kamienie czy zbudować tamę - wyjaśnia prof. Tomasz Ossowicz z Biura Rozwoju Wrocławia.
Ciekawie prezentuje się także teren przy rzece Ślęzie, gdzie miałby powstać ekopark. Jak tłumaczy Tomasz Ossowicz, na nieużytkach powstanie wielofunkcyjna łąka i jezioro. - A po drugiej stronie, od ul. Odkrywców, będą boiska - do siatkówki i piłki nożnej oraz mini siłownie - dodaje Tomasz Ossowicz.
Na tym terenie planowane są także różne działania proekologiczne - z zakresu gospodarowania wodą opadową. - Chcemy, by powstały ogrody deszczowe, niecki chłonne, suche zbiorniki i koryta - by wodę na tym terenie zretencjonowa - tłumaczy dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Krzysztof Działa.
Masterplan zakłada przejęcie prywatnego gruntu po dawnej szkółce leśnej, który zostałby włączony do parku. Wszystko po to, by powstał Ogród Wrażeń z tzw. zielonymi komnatami. - Atrakcja polegałaby na tym, by stworzyć kwatery, w których są niezwykłego rodzaju zapachy oraz nasadzenia - na przykład same czerwone albo fioletowe - tłumaczy Tomasz Ossowicz.
Plan zakłada, że w okolicy Ogrodu Wrażeń pojawi się także zbiornik wodny, a zabytkowy budynek, który znajduje się na tym terenie, zostanie zrewitalizowany i być może powiększony o elementy szklane.
Teren dawnych cmentarzy został wydzielony jako strefa pamięci. - Mamy tam bardzo wyrazisty układ alejowy. Na środku były ronda, które wybędziemy teraz odtwarzać - to już działania w ścisłej współpracy z konserwatorem - tłumaczy prof. Tomasz Ossowicz.
To jednak tylko plany - teraz czas na konsultacje społeczne, które ruszą na przełomie października i listopada. - O ile pogoda nam pozwoli, planujemy spotkać się na terenie parku – mówi Monika Pec-Święcicka, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.
Masterplan został już zatwierdzony przez miejską konserwator zabytków. Jeżeli dojdzie do realizacji, remont zostanie rozłożony na wiele lat.