Pół-Jankes czyli Tadeusz Kościuszko w Ameryce
Tadeusz Kościuszko, polski i amerykański bohater narodowy, ale jego historia zza wielkiej wody nie jest w Polsce dobrze znana. Dlatego Muzeum Narodowe we Wrocławiu postanowiło stworzyć komiks pt. "Pół-Jankes czyli Tadeusz Kościuszko w Ameryce". Autor Szczepan Atroszko tłumaczy, że czytelnik pozna kolejne etapy amerykańskiej kariery Kościuszki, dowie się o jego niezwykłych pomysłach inżynierskich, ale również o ogrodniczej pasji i talencie rysownika. A jak powstawał komiks?
- Najpierw jest szkic ołówkiem, potem jest tusz, potem wycieranie gumki, skan i na koniec kolor. Trzeba było się przyłożyć żeby Tadeusz Kościuszko, jego mundur i wszyscy inni, którzy tam występują, wyglądali tak jak wtedy mogli wyglądać.
Anna Kowalów, rzeczniczka muzeum tłumaczy, że komiks ma także odrobinę odczarować historyczną postać.
- Chcieliśmy pokazać go jako człowiek z krwi i kości. Z poczuciem humoru, walka o demokrację, interesował się ogrodami, był inżynierem, jest też o jego wielkiej miłości.
Dlatego w komiksie Tadeusz Kościuszko wygląda niczym superbohater. Przystojny i z długimi włosami. Dlaczego tłumaczy sam autor Szczepan Atroszko
- Jest w długi włosach, czyli tak jak najprawdopodobniej wtedy wyglądał. Jego przyjaciel twierdził, że miał włosy do pasa. Przedstawiłem go z włosami do ramion.
Tadeusz Kościuszko był przywódcą insurekcji kościuszkowskiej z 1794 roku i uczestnikiem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W latach 70. XVIII wieku walczył o wolność kolonii północnoamerykańskich. Fortyfikował Filadelfię i obozy amerykańskiej armii. Za męstwo podczas oblężenia Saratogi, otrzymał stopień generała brygady. Komiks ukazał się w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej.