Premiera płyty WIGILINE ŻYCZENIA w Radiu RAM

Maciek Przestalski, Tadeusz Janiszewski | Utworzono: 23.12.2022, 12:49 | Zmodyfikowano: 23.12.2022, 15:49
A|A|A

Cała historia wydarzyła się za sprawą Tadka Janiszewskiego, naszego redakcyjnego kolegi, którego znacie z naszej anteny z programów "Around The House", "RAM In The Mix" czy też z naszych radiowych rejsów statkiem po Odrze. Okazało się, że w jego rodzinnych zbiorach znajduje się oryginalna płyta winylowa wydana ponad 40 lat temu. Płyta jakże różna od 'kultowych' kolęd w wykonaniu zespołu Mazowsze - zupełnie nowe, nowoczesne jak na lata 70-te XX wieku spojrzenie na świąteczne piosenki, bo trudno te utwory nazwać kolędami. To chyba jedna z pierwszych, o ile nie pierwsza w historii polskiej muzyki rozrywkowej płyta ze świątecznymi piosenkami w bardzo różnych stylistykach, od spokojnych ballad czy nawet kołysanek (Uśnijże mi, uśnij) po nowoczesne i skoczne piosenki - nasze własne, nadwiślańskie dzwoneczki, na długo przed tym, zaniam pojawiły się "Last christmas" czy "All i want for christmas is you". 

Historia prezentowanej płyty rozpoczyna się jakieś 40 lat temu w małej księgarni przy ul. Zwycięstwa w Brzegu Dolnym. Warto przypomnieć, że 4 dekady temu w każdej księgarni oprócz książek, wydawnictw i czasoposm dużą częścią oferty były właśnie płyty gramofonowe, z czasem zastępowane przez kasety magnetofonowe a później płyty CD.

Dziś, w czasach streamingu, takiego asortymentu w małej, lokalnej księgarni nie znajdziemy, za to samą księgarnię na szczęście tak. Ta dolnobrzeska, dziś już jedyna, nadal prężnie działa w tym samym miejscu od 60 lat. Obecnie to nie tylko księgarnia ale też miejsce kulturalnych spotkań dla dzieci i dorosłych, gdzie można wziąć udział w ciekawych zajęciach, spotkać się z autorem książek czy też zobaczyć niszowy film. Krótko mówiąc dziś to nie tylko księgarnia prowadzona z prawdziwą pasją ale i też osiedlowy dom kiltury.

Płyta "Wigilijne życzenia" to 13 świątecznych utworów, utrzymanych głównie w stylistyce popowej. Trudno doszukiwać się na niej funkowych czy soulowych brzmień okraszonych energetyczną sekcję rytmiczną, jazzowymi solówkami i przesterowanymi gitarami, czyli brzmieniami bardzo modnymi w polskiej muzyce rozrywkowej drugiej połowie lat 70 XX wieku. Tu znajdziemy przede wszystkim delikatne piano, skrzypce i sekcję rytmiczną dopasowaną w swojej stylistyce do Ireny Jarockiej, znanej głównie z lekkich, czasem melancholijnych piosenek. Za to w wielu utworach pojawiają się wpływy muzyki folkowej jak chociażby w utworze "To coś znaczyć musi", gdzie słychać wyraźną inspirację gwarą i muzyką góralską. W wielu utworach na tej płycie pojawia się również w chórkach zespół wokalny "Alibabki".

Posłuchaj rozmowy i fragmentów nagrań z płyty:

Do części nagrań z tej płyty zrealizowano pod koniec lat 70-tych teledyski, chociaż należy tu zauważyć, że nie są to teledyski w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Są to raczej krótkie formy filmowe opowiadające historię związaną z utworem. Zdjęcia do tych filmów realizowano głównie w Warszawie - w ścisłym centrum miasta ale też i na nowobudowanym osiedlu Ursynów, zarówno jako zdjęcia plenerowe jak i w óczesnych wnętrzach.



Część zdjęć realizowano również w okolicach Zakopanego:

Wydania:
1977 - Pronit
2001 - Polskie Nagrania
2013 - Polskie Nagrania / Warner Music Poland.

Płyta w wersji CD jest dostępna w sprzedaży ale szukając jej w Internecie warto ominąć znane portale aukcuje, gdzie płyta kosztyje nawet 3x więcej niż w sklepach Internetowych, gdzie płytę kupimy już za 11-12 zł.

Od dziś płyta "Wigilijne życzenia" trafia na playlistę Radia RAM.

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować