Kalejdoskop - nowa pergola we Wrocławiu
Pojawi się tam pawilon z okrągłą trybuną oraz kawiarnią, które na co dzień będą miejscem wypoczynku i spotkań dla mieszkańców miasta, gości muzeum i przypadkowych przechodniów. Plenerowe otoczenie muzeum przyciągać będzie również koncertami, warsztatami czy pokazami filmowymi, darmowymi i otwartymi dla szerokiej widowni. To właśnie publiczność będzie miała ważny głos w konstruowaniu programu wydarzeń.
Eksperymentowanie z wspieraniem aktywnego uczestnictwa w kulturze zachęciło nas do pójścia o krok dalej niż do tej pory i otwarcia się na oddolne budowanie programu. Na kilka tygodni przed planowanym otwarciem uruchomiliśmy swoisty open call - nabór propozycji, skierowany do wszystkich użytkowników miasta: osób indywidualnych, instytucji, organizacji pozarządowych. Zgłoszenia dotyczyć mogą jednorazowych wydarzeń, które zrealizowane zostaną w obrębie plenerowej instalacji przez zgłaszającego przy organizacyjnym i finansowym wsparciu muzeum – mówi kurator projektu Archi-box Michał Duda.
Tegoroczną instalację zaprojektowali: Liliana Krzycka i Rafał Pieszko z grupy Menthol Architects oraz Marta Mnich z pracowni VROA.
Wielofunkcyjna, tymczasowa struktura umożliwi organizowanie zróżnicowanych wydarzeń. Na co dzień pawilon i towarzysząca mu kawiarnia będą atrakcyjnym miejscem wypoczynku i życia towarzyskiego, a podczas zaplanowanych wydarzeń staną się trybuną dla dyskusji, spotkań projektowych, wykładów i plenerowych koncertów. Forma pawilonu ma w czytelny sposób sygnalizować jego kulturotwórcze przeznaczenie i przyciągać różnorodnych odbiorców, a tym samym przyczynić się do kształtowania modelu aktywnego uczestnictwa w kulturze. KALEJDOSKOP ma stać się miejscem, w którym przestrzeń publiczna będzie eksploatowana na różnorodnym polu, a towarzyszące mu wydarzenia będą się szybko i dynamicznie zmieniać.
O tym opowiadała w naszym studiu Marta Czyż z Muzeum Architektury: