SENSO-litera. Wystawa edukacyjna dla dzieci

Radio RAM, Radio RAM | Utworzono: 04.07.2019, 17:40 | Zmodyfikowano: 04.07.2019, 17:40
A|A|A

fot. mat. prasowe

6 lipca–8 września 2019

wernisaż: 6 lipca 2019 (sobota), godz. 12.00
wstęp wolny

Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6, Wrocław
(poziom 0)

W dzisiejszych czasach nastawieni jesteśmy na szybką naukę – książki, podręczniki i artykuły czytamy głównie po to, aby się czegoś dowiedzieć, doszkolić, podnieść swoje kwalifikacje. Do tego podejścia przyzwyczajamy również dzieci, które już na etapie edukacji wczesnoszkolnej uczą się pisania przede wszystkim po to, aby przekazywać bardzo konkretne treści. Zupełnie zagubiliśmy umiejętność rozkoszowania się literami, przestaliśmy je traktować jak dzieła sztuki.

Wystawa edukacyjna SENSO-litera to przestrzeń przyjazna dzieciom, która pozwoli odkryć litery na wiele sposobów dzięki naszym zmysłom – będziemy litery wąchać, dotykać, poruszać, wyobrażać… co tylko przyjdzie nam do głowy! W każdą sobotę zapraszamy rodziny do przyłączenia się do naszych twórczych warsztatów, w trakcie których wspólnie odkryjemy kolejne możliwości nie tylko liter, ale też nasze własne. Razem będziemy przedstawiać, słuchać, tworzyć, a nawet tańczyć!

Wystawa SENSO-litera skierowana jest głównie do dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z poznawaniem liter oraz do każdego, kto wierzy, że litery to coś więcej niż znaki na papierze.

Ekspozycja prezentowana od 6 lipca do 8 września 2019 w Muzeum Pana Tadeusza, dostępna na poziomie 0, przyjazna dla wózków dziecięcych oraz dla dzieci z niepełnosprawnościami. Wstęp wolny.
Wystawa w ramach akcji #muzealniaki.

PROGRAM
6 lipca 2019 (sobota), godz. 12.00
Wernisaż wystawy z koncertem dla dzieci
wstęp wolny

Zapraszamy na otwarcie wystawy SENSO-litera skierowanej do dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z poznawaniem liter oraz do każdego, kto wierzy, że litery to coś więcej niż znaki na papierze.

Wernisaż otworzy koncert dla dzieci w wykonaniu Hola Ola Violin.

Aleksandra Socewicz – skrzypaczka i kompozytorka, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od wielu lat prowadzi zajęcia muzyczne z dziećmi i dorosłymi oraz współpracuje ze szkołą Montessori. Lubi łączyć muzykę z podróżami, a swoje muzyczne wspomnienia z różnych stron świata publikuje na YouTube jako Hola Ola Violin.

Wydarzenia towarzyszące wystawie (program na lipiec)

Wydarzenia skierowane do rodzin z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym, wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona – pierwszeństwo mają osoby, które zapisały się przez formularz zgłoszeniowy.

13 lipca 2019 (sobota), godz. 12.00
LiterArt. Warsztaty teatralne
wypełnij formularz zgłoszeniowy: TUTAJ

Czy I może być ciekawskie? Czy A rano jest takie samo jak wieczorem? Czy S na księżycu zachowuje się podobnie jak na Ziemi? Czy R rano jest takie samo jak wieczorem? Czy W łatwiej poruszać się w piasku czy na morzu? Ile liter, tylu aktorów i opowieści do zagrania! Bo każda z nich jest inna, ma inny kształt, brzmienie czy ciężar, ma też różne możliwości. Na tym spotkaniu sprawdzimy, jakim zestawem aktorów jest alfabet.

prowadzenie:

Monika Reks – studentka Wydziału Lalkarskiego na kierunku reżyseria teatru lalek oraz doktorantka na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez wiele lat związana z ruchem recytatorskim oraz wywiedzionego ze słowa, pracowała m.in. w jednej z wrocławskich szkół alternatywnych czy prowadziła warsztaty w Muzeum Pana Tadeusza. Współpracowała z Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym jako wolontariusz i tłumacz-przewodnik. Tworzy formy teatralne skierowane do dzieci i dorosłych, obecnie pracuje nad pokazem, którego odbiorcą mają być zarówno dzieci słyszące, jak i Głuche.

14 lipca 2019 (niedziela), godz. 12.00
Nauczmy się tego razem – jak pomóc dziecku poznawać świat? Warsztaty dla rodziców
wypełnij formularz zgłoszeniowy: TUTAJ

Kiedy dzieci zaczynają poznawać otaczający je świat, tak naprawdę wyruszają w piękną, ale pełną małych oraz dużych przeszkód, przygodę. Jak pomóc im w tej drodze? Jak komunikować się, żeby się zrozumieć? Jak wygląda proces nauki małego dziecka? Zapraszamy rodziców (szczególnie dzieci w wieku wczesnoszkolnym) do wyjątkowego warsztatu, w trakcie którego dowiecie się, jak być nie tylko mądrym przewodnikiem, ale przede wszystkim kompanem w tej fascynującej podróży.

prowadzenie:

Anna Nowak-Ludziejewska

Mobilna Pracownia Montessori Mobilna Pracownia Montessori została utworzona w 2017 roku. Była wynikiem połączenia pasji, jaką jest uczenie się z filozofią, stylem życia, jakimi są Rodzicielstwo Bliskości oraz Pedagogika Marii Montessori. Ania wykorzystuje te działania pracy, jako nauczyciel wczesnoszkolny w Szkole Montessori. Razem z Tomkiem starają się wdrażać zasady wychowania w duchu Montessori w swojej rodzinie. Są rodzicami dwóch montessoriańskich chłopców, Ignacego i Jasia. Ponadto Ania z wykształcenia oraz z pasji jest antropologiem kulturowym. Pedagogika Montessori oraz antropologia kulturowa mają ze sobą wiele wspólnego. Przede wszystkim to, że obie te nauki oparte są na obserwacji, a także miłości do drugiego człowieka.

14 lipca 2019 (niedziela), godz. 12.00–13.00
SENSO-kino. Wzrok
wypełnij formularz zgłoszeniowy: TUTAJ

Patrzeć i widzieć to nie zawsze to samo. Czasem zdarza się, że choć patrzymy na to samo, to widzimy różne rzeczy… Co takiego dzieje się w naszych głowach, że możemy widzieć zupełnie różne rzeczy? Czy nasze emocje, wspomnienia i osobowość mają wpływ na nasz wzrok? Tego dowiemy się dzięki naszemu filmowi. Po filmie zapraszamy na krótki warsztat.

20 lipca 2019 (sobota), godz. 12.00
Pora na LITERO-TWORA. Warsztaty twórcze
wypełnij formularz zgłoszeniowy: TUTAJ

Zdziwione O, imprezowe W i rozsadzające całe pomieszczenie K! Tego lata wszystko się może zdarzyć. Podczas warsztatów sprawdzimy, co wyniknie z połączenia tysiąca różnych kształtów, wybudujemy nieoczywiste dźwięki i przekonamy się, jakie charaktery kryją się pod każdą literą.

prowadzenie:
Ewa Buchta

Graficzka, fotografka, edukatorka. Ukończyła studia na Wydziale Sztuki w Opolu oraz na ASP we Wrocławiu. Prowadziła warsztaty z zakresu sztuk plastycznych zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii. Choć na co dzień zajmuje się projektowaniem graficznym, ceni sobie współpracę z dziećmi, od których czerpie inspiracje i z którymi poszerza granice wyobraźni.

21 lipca 2019 (niedziela), godz. 11.00–13.00
SENSO-kino. Słuch
wypełnij formularz zgłoszeniowy: TUTAJ

Nastroszmy uszy: co słyszycie? Czy jest głośne, czy ciche? Szybkie, czy wolne? Czy słyszysz miasto, czy las? Drzewa, czy wodę? Na tym pokazie zapraszamy na film do posłuchania! Dajmy ponieść się dźwiękom i śpiewajmy lub tańczmy razem z bohaterami opowieści! Po filmie zapraszamy na krótki warsztat artystyczny.

27 lipca 2019 (sobota), godz. 12.00
Tańczące literki. Warsztaty ruchowo-taneczne
wypełnij formularz zgłoszeniowy: TUTAJ

R – stawia szybkie kroki, O – sprężynowe podskoki, W – wiruje, S się snuje! Zapraszamy wszystkich chętnych do zatańczenia alfabetu. W trakcie warsztatów dzieci będą badać możliwości ruchowe swojego ciała w oparciu o taniec intuicyjny. Zastanowimy się także nad potencjałem tanecznym liter i konkretnych słów. Zatańczymy wiatr, szum fal morskich i malinowe lody dla ochłody!

prowadzenie:
Barbara Przerwa
Pedagog kulturalno-oświatowy o specjalizacji tanecznej, na co dzień pracuje w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w Dziale Oświatowym jako edukator muzealny. Autorka weekendowych cykli warsztatów plastycznych skierowanych do dzieci od 3 do 12 roku życia – „Muzealne Kocie Ścieżki”, „Mozaika Muzealna”, „Zmysły i zamysły”, a od 2017 roku także cykl warsztatów plastyczno-ruchowych „Muzealne Poruszenie” dla dzieci w wieku 6–12 lat i dla rodziców z dziećmi do lat trzech, w ramach którego łączy dwie swoje wielkie pasje – taniec i sztukę.

28 lipca 2019 (niedziela), godz. 11.00–13.00
SENSO-kino. Ruch
wypełnij formularz zgłoszeniowy: TUTAJ

Duzi i mali, szybcy i wolni, ludzie i zwierzęta – każdy może się ruszać! Skakać, tańczyć, rosnąć, czy zwijać w jak najmniejszą kulkę. Zapraszamy na film, który zachęci nas do ruszenia się z miejsca i zastanowienia nad możliwościami naszego ciała. Po seansie czekają nas krótkie warsztaty.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować