Świat żeńskich emocji w MuzWro [POSŁUCHAJ]

Maciek Szabatowski | Utworzono: 06.10.2021, 16:26 | Zmodyfikowano: 06.10.2021, 16:30
A|A|A

Kasia Konstance

Od lat za cel stawiamy sobie w MuzWro szukanie co ciekawszych artystów, muzyków, producentów. Nie zawsze jest to proste zadanie, żyjąc w czasach algorytmów, myślenia sprzedażowego i do pewnego stopnia powtarzalności na poziomie produkcyjnym i kompozycyjnym.

Dziś postawiliśmy na dwie młode wokalistki. Obie bardzo sprawnie poruszające się w obranych przez siebie kierunkach. Ich nowe EPki przyciągnęły w tym tygodniu naszą uwagę.

Na początek propozycja dla fanów kwitnącej w najlepsze od lat londyńskiej sceny jazz-soul-r&b.
18:00 KASIA KONSTANCE
I tu być może niespodzianka - mówić będziemy o i rozmawiać z naszą krajanką, która właśnie ze stolicą Wielkiej Brytanii związała swoje losy. 


Kasia Konstance to polska wokalistka i flecistka. Pierwsze muzyczne szlify zdobywała w kraju obok Kasi Lins czy Kuby Więcka, od sześciu lat mieszka w Londynie i ten fakt ma duże znaczenie dla brzmienia jej twórczości, a także miejsc i imprez, na których występowała. Festiwale Field Day, We Out Here czy znany na całym świecie jazzowy Love Supreme to tylko kilka z nich! Kasia jest również częścią prężnie działającej organizacji dla młodych muzyków jazzowych Tomorrow’s Warriors, której absolwentami są m.in. Nubya Garcia, Moses Boyd, Ezra Collective czy Shabaka Hutchings i Sons of Kemet.

Podobnie jak pierwszy singiel, zatytułowana jest cała debiutancka EP’ka Kasi. „Cosmic Dust” to podróż przez dylematy młodości, pierwsze zawody miłosne oraz rozterki panujące w życiu autorki. Dominują oczywiście neo-soulowe brzmienia, owiane nutą jazzu i r&b. W powstaniu materiału wspierał Kasię znany brytyjski gitarzysta i producent muzyczny Beau Diako, który ma na koncie współpracę m.in. z Jordan Rakei, Galimatias czy Noah Slee.
Swoje partie na album dogrywali również trębacz Ife Ogunjobi (Ezra Collective), klawiszowiec Lorenz Okello-Osengor (Steam Down) czy Madeleine Jones, która aktualnie należy do koncertowego składu Arlo Parks. Partie fletu pojawiające się w kilku nagraniach nagrała sama wokalistka. W utworze You Never Do gościnnie udzielił się raper KINKAI.

Zapis rozmowy z Kasią Konstance u dołu strony, w pierwszej godzinie programu.


19:00 AGATA GOŁEMBERSKA
Godzinę później połączyliśmy się ze Szczecinem. Tam czekała na nas jedna z postaci wyróżnionych ostatnimi czasy przez Kayaxowy projekt My Name Is New. Tym razem przenieśliśmy się zdecydowanie do świata stylistyki pop w bardzo zgrabnym wydaniu.

Warto już na samym wstępie dodać, że Agata Gołemberska to postać, nad której umiejętnościami wokalnymi przez dłuższy czas pracowała  związania na stałe z Wrocławiem Natalia Lubrano. I tu chyba, nie przez przypadek, ze względu na historię obu Pań - wejdziemy trochę do świata programów tv z muzyką na pierwszym planie.  Agata Gołemberska to wokalistka, a także kompozytorka i autorka tekstów. Uczestniczyła w 8. edycji programu The Voice of Poland. Na początku 2021 roku dołączyła do projektu My Name Is New, w ramach którego wydała takie single, jak: “Uda się”, “Nie na zawsze” oraz “A niech mnie”. Wcześniej można było usłyszeć ją w utworach takich producentów, jak: Suwal, Phil Hollins czy Tropiki.

W jej twórczości ciężko doszukiwać się gatunkowej konsekwencji. Nieprzypadkowy jest więc tytuł EP-ki – materiał jest swoistym „pryzmatem”, który rozszczepia głos artystki na różne muzyczne kolory. Znajdziemy tu zarówno elementy R&B, soulu, brytyjskiego house’u i popularnego w latach 90. dance’u. Czasy szczytowej słuchalności każdego z tych gatunków przypadają na minione już dekady, dlatego muzykę, jaką tworzy artystka, można określić mianem “vintage popu”. Wokalistka podkreśla, że zależało jej na stylistycznej różnorodności i pokazaniu kilku z jej muzycznych inspiracji w popowym anturażu. Dlatego do współpracy zaprosiła kilku producentów – Jorgena, z którym tworzy studyjny duet, a także Phila Hollinsa (Filipa Martyńca) w numerze „A niech mnie” oraz Marisol (Agatę Solecką) w utworze „Vegas”.

 

Piosenki znajdujące się na “Pryzmacie” to opowieści o uczuciach, marzeniach, potknięciach i dążeniu do celu z kobiecej perspektywy.

Więcej muzyki z EPki "Pryzmat" i rozmowa z artystką do odsłuchania u dołu strony.


P.S. Naszą płytą wieczoru był najnowszy krążek formacji Public Service Broadcasting - płyta "Bright Magic", będąca swoistym hołdem dla stolicy Niemiec.POSŁUCHAJ JESZCZE RAZKontakt z autorem: [email protected] 

REKLAMA

To może Cię zainteresować