Opowieść także może powstrzymać zmiany klimatyczne - mówi literaturoznawca prof. Marek Oziewcz
fot. Wyd.Dwie Siostry. "Awaria elektrowni"
Profesor Marek Oziewicz - wrocławianin z urodzenia, literaturoznawca uniwersytetu w Minnesocie, badający i zajmujący się literaturą dla dzieci i młodzieży oraz edukacją klimatyczną, ale także założyciel i redaktor naczelny portalu https://www.climatelit.org/ przy Półce z Książkami w Radiu RAM opowiadał (a narracja ma wielką moc) o tym jak edukować klimatycznie by nas słuchano. Jak ważna jest opowieść i odpowiedni przekaz dla wybranej grupy wiekowej oraz kulturowej. Skąd samemu czerpać wiedzę i wspólnie zmieniać światopogląd o naszym antropocentryzmie?
W Centrum Literatury Klimatycznej opracowujemy badania, szkolenia i rozwiązania projektowe dla powszechnej edukacji w zakresie umiejętności czytania i pisania w klasie K-12. Promujemy holistyczną wizję umiejętności klimatycznych jako kompetencji związanych z rozwijaniem wartości i zachowań, które prowadzą nas od kryzysu klimatycznego do cywilizacji ekologicznej. Zapewniamy zasoby, w tym szkolenia, warsztaty, stypendyści, bazy danych i programy nauczania, aby przyspieszyć edukację w zakresie umiejętności czytania i pisania w każdej klasie. - czytamy na stronie:
https://climateliteracy.umn.edu/
Wśród polecanych publikacji znajdziemy m.in. książkę "Awaria elektrowni" Tiny Oziewicz.
Gdy nagle gasną wszystkie światła, życie miasta zamiera. Ale są i tacy, którzy tylko na to czekają...
Nastrojowe, bogato ilustrowane opowiadanie o nocnym życiu zwierząt.
W ciepłą letnią noc w elektrowni dochodzi do awarii – i cała okolica pogrąża się w ciemności. Gdy w mieście gasną światła, żyjące w nim zwierzęta wychodzą z kryjówek. W końcu mogą spokojnie załatwiać swoje sprawy – i nikt nie świeci im w oczy.
Urzekająca atmosferą książka wprowadza czytelników w nocny świat zwierząt: puchacza, lisa, ropuchy, raka, jeża i wielu innych…
Więcej tekstów, opracowań i publikacji znajdziecie na stronie:
https://pubs.lib.umn.edu/index.php/cle/index