Sobotnia Kawa: "Nie jest łatwo pisać o współczesnych kobietach" – mówi Marek Krajewski

Anna Fluder | Utworzono: 09.12.2023, 14:50 | Zmodyfikowano: 09.12.2023, 14:50
A|A|A

Od premiery książki "Śmierć w Breslau" minęło ćwierć wieku! W ubiegłym roku autor pożegnał Eberharda Mocka, ale Edward Popielski powróci w 2024. W tym roku Marek Krajewski, czytany głównie przez kobiety, postanowił zrobić ukłon w stronę swoich czytelniczek i pojawiła się Ewa Skoczek czyli bohaterka książki "Ostra". Jak mówi autor - to drugi debiut - dlaczego? Posłuchaj rozmowy przy Sobotniej Kawie.

Nowy kryminał Marka Krajewskiego zrywa z historyczną scenerią dwudziestolecia międzywojennego i brawurowo przenosi nas do czasów współczesnych. Przewodniczkami po świecie politycznej zawieruchy w mrocznym i pełnym grzechu mieście są też nowe silne bohaterki. Autor o swojej najnowszej powieści pisze tak:

"Oto zapraszam Państwa do polskiego miasta roku 2019 (bez dokładnej topograficznej identyfikacji) na spotkanie z nową bohaterką. Tak! Moją nową postacią jest kobieta. Czterdziestodwuletnia Ewa Skoczek, prywatna detektyw (nie znosi formy „detektywka“, bo się jej kojarzy z „pozytywką“), kobieta po przejściach — przenikliwa, spokojna, nieustępliwa, małomówna. Tyle na razie mogę zdradzić."

Marek Krajewski autor serii kryminałów o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim, a także horroru Demonomachia. Zanim w 2007 roku poświęcił się całkowicie działalności literackiej, wykonywał różnorodne prace. W latach 1992–2007 był zatrudniony w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Zadebiutował w roku 1999 powieścią Śmierć w Breslau.

Uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami, w tym Paszportem „Polityki” (2006) oraz Dolnośląską Nagrodą Kultury Silesia (2022). W 2023 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia.

Jego książki były wielokrotnie adaptowane, zarówno na potrzeby teatru (m.in. 2019 – Mock. Czarna burleska w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, reż. Konrad Imiela), jak i telewizji (Erynie , 2022, reż. Borys Lankosz). Książki Marka Krajewskiego zostały przełożone na 21 języków.

REKLAMA

To może Cię zainteresować