Półka z Książkami: "Łakome" to terapia - dzika, jasna i żywa opowieść o chorobie i miłości

Anna Fluder | Utworzono: 27.02.2024, 09:06 | Zmodyfikowano: 27.02.2024, 09:06
A|A|A

Małgorzata Lebda pochodzi z beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka. Jest autorką książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów "Matecznik" i "Sny uckermärkerów", ale też laureatką nagrody im. Wisławy Szymborskiej.  Z Wrocławiem łączy ją m.in. tomik wierszy "Mer de Glace" wydany przez WARSTWY. W roku 2023 do rąk czyteników oddała pierwszą powieść zatytułowaną "Łakome" i otrzymała za nią tytuł Odkrycia Roku 2023 przyznanego przez EMPiK. Dlaczego tym razem do opisania świata, bardzo sobie bliskich doświadczeń, wybrała prozę? Opowiadała w rozmowie z Anna Fluder w cyklu "Półka z książkami w Radiu RAM".  

Opis wydawnictwa Znak"

Maj. Koniec świata. Stąd wszędzie jest daleko. Dwie kobiety przyjeżdżają tu, zostawiając za sobą dotychczasowe życie. Ale nie wita ich sielska rzeczywistość. Róża choruje, a jej mąż, by ją ratować, powoli rozmontowuje porządek, który konstruował całe życie.
Maja dotyka zmiana, którą trudno oswoić. Przyjezdne nie mogą, a może nie chcą, zapobiec nieuchronnej katastrofie, powoli rozprzestrzeniającej się na całą wieś. Wspomnienia mieszają się z tym, co tu i teraz, ludzkie ze zwierzęcym, troska z furią. Żywe rozpaczliwie sprzeciwia się śmierci.
Oszczędna, oddziałująca na zmysły czytających powieść Małgorzaty Lebdy łączy wrażliwość na naturę, której częścią jest człowiek, z maestrią językową. Autorka tworzy wielowarstwową opowieść o sile żywiołów, zachłanności na życie i prywatnym kosmosie w momencie próby.

REKLAMA

To może Cię zainteresować