"Hutmen-owskie dzieci" pomogły przygotować wystawę w Muzeum Architektury

Anna Fluder, mat.prasowe | Utworzono: 29.01.2026, 14:11 | Zmodyfikowano: 29.01.2026, 14:11
A|A|A

fot. Henryk Mamica-Hüsken

Od 1974 r. na terenie jednego z największych zakładów przemysłowych we Wrocławiu organizowane były cyklicznie „Niedziele w Hutmenie”. W rozrywkowej oprawie, każdy zainteresowany mógł obejrzeć, jak wygląda i działa huta. W ramach założeń humanizacji udało się także w latach 70. doprowadzić do regularnej współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych, odbywały się spotkania z muzyką współczesną, funkcjonowało kółko teatralne i Klub Hutnika.

Wystawa Niedziela w Hutmenie w Muzeum Architektury we Wrocławiu jest pierwszą prezentacją dziedzictwa architektonicznego, artystycznego i społecznego, związanego z funkcjonowaniem zakładu w okresie PRL-u. Historia humanizacji pracy oraz inicjatyw unikatowych w świecie ciężkiego przemysłu opowiadana jest za pośrednictwem archiwaliów, pamiątek i artefaktów. Wraz z materiałami filmowymi oraz dźwiękowymi stanowią one materialną dokumentacją eksperymentalnego procesu łączenia wielkiej industrii ze światem sztuki i społecznej wrażliwości mówią kuratorki wystawy: Agata Gabiś i Iwona Kałuża

Wspomnienia o unikatowych formach architektonicznych oraz humanizacyjnych sukcesach dopełniają współczesne fotografie Jakuba Certowicza, będące świadectwem poszukiwań pozostałości hutmenowego dziedzictwa wśród współczesnego obrazu dawnej huty – mozaikowego, dzikiego i zarośniętego.

Niedziela w Hutmenie
29.01-12.04.2026

Więcej na stronie: https://ma.wroc.pl/en/article/sunday-in-hutmen/

REKLAMA

To może Cię zainteresować