Nie żyje Jadwiga Grabowska-Hawrylak [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Radio RAM, jk | Utworzono: 05.06.2018, 12:45 | Zmodyfikowano: 05.06.2018, 14:56
A|A|A

fot. wroclaw.pl

Jadwiga Grabowska-Hawrylak była pierwszą kobietą, która po wojnie we Wrocławiu uzyskała dyplom architekta. To w jej pracowni powstały słynne "Sedesowce" czy Mezonetowiec - pierwszy w Polsce blok mieszkalny z ekskluzywnymi, dwupoziomowymi mieszkaniami przy ul. Kołłątaja. 

- Przyjechała do Wrocławia w 1945, skończyła studia i natychmiast zaczęła projektować. Właściwie w każdej dekadzie powstało coś znaczącego - mówi Michał Duda, autor książki o Jadwidze Grabowskiej-Hawrylak.

POSŁUCHAJCIE CAŁEJ ROZMOWY: 

fot. wroclaw.pl

- Choć jej dzieła reprezentują różne stylistyki, to wszystkie one są pierwszorzędnymi świadectwami nadzwyczajnego talentu i wrażliwości autorki. Składają się na portret twórczej i niezwykle konsekwentnej projektantki, która w rzeczywistości nie zawsze sprzyjającej architektonicznym indywidualnościom realizowała wizje wychodzące daleko poza utarte schematy - pisali dwa lata temu autorzy wystawy poświęconej projektom Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak.

Zdjęcia z galerii prezentowane były na wystawie Patchwork Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak w we wrocławskim Muzeum Architektury.

POSŁUCHAJ REPORTAŻU Z 1974 ROKU:

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować