Chcą referendum m.in. w sprawie World Games i tramwaju na Psie Pole. To dobry pomysł? (SONDA)

Agata Wojciechowska, PG, AM | Utworzono: 11.02.2015, 16:30
A|A|A

W referendum byłyby tam zadane pytania o to, czy mieszkańcy chcą tramwaju na osiedla: Jagodno, Nowy Dwór i Psie Pole, czy chcieliby zrezygnować z organizacji Igrzysk Nieolimpijskich w 2017 roku, czy są za dostępem do wszystkich umów gminy i spółek jej podległych oraz co sądzą o prywatyzacji MPK i MPWiK. - To propozycja radnych PiS oraz SLD - Lewica Razem i Bezpartyjnych Samorządowców - mówi Mirosława Stachowiak-Różecka, radna Prawa i Sprawiedliwości. I dodaje: - Wspieramy Rafała Dutkiewicza. Dzięki proponowanemu przez nas referendum będzie mógł być rzeczywiście bliżej wrocławian. 

Wniosek o referendum ma zostać złożony w ciągu miesiąca. Wnioskodawcy chcieliby, by plebiscyt został zorganizowany w dzień wyborów parlamentarnych w październiku. By się jednak w ogóle mógł odbyć, muszą zebrać pod wnioskiem 50 tys. głosów.

Wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski, uważa, że zorganizowanie plebiscytu to dobry pomysł. - Każda inicjatywa, która mieści się z zasadach demokracji jest do wykorzystania. jeżeli uda się takie konsultacje społeczne przeprowadzić, to tylko skorzysta na tym demokracja - mówi Adamski:

Pomysłodawcy referendum chcieliby, żeby głosowanie zostało zorganizowane w dzień wyborów parlamentarnych. Ich wniosek najpierw trafi do rady, potem muszą zebrać 50 tys. podpisów, by można było plebiscyt zorganizować.

Sonda
Ta sonda już się zakończyła.

Czy wziąłbyś udział we wrocławskim referendum?

Tak
13
Nie
8
Jeszcze nie wiem
0
Wszystkich głosów: 21

To pierwsza próba zorganizowania referendum we Wrocławiu - mówi dla portalu prw.pl profesor Jerzy Korczak z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jeżeli zostaną zachowane wszystkie procedury, to jest szansa na powodzenie akcji i nikt temu nie przeszkodzi. Zgodnie z przepisami, wniosek o referendum musi trafić do Rady Miasta. Ta może nie zgodzić się na głosowanie, ale wtedy wnioskodawcy mają prawo zaskarżyć taką uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyrok sądowy zastępuje unieważnioną uchwałę - wyjaśnia profesor Korczak.

Prawo do referendum gwarantuje Konstytucja. Można je przeprowadzić z inicjatywy organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego lub na wniosek co najmniej 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy albo powiatu. Pomysłodawcy wrocławskiego referendum chcą skorzystać z tej drugiej możliwości. Podstawą prawną określającą zasady organizacji plebiscytu jest Konstytucja oraz dwie ustawy traktujące o referendum.

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować