Proroctwo wojny nie było zamysłem autora, a tak się stało! Piotr Siemion przy Półce z Książkami

Anna Fluder | Utworzono: 08.05.2022, 10:35 | Zmodyfikowano: 08.05.2022, 10:35
A|A|A

Piotr Siemion z wykształcenia jest amerykanistą (w 1994 obronił doktorat na Columbia University w Nowym Jorku) i prawnikiem (dyplom na Columbia University, 1997). W świecie literatury debiutował jako tłumacz powieści amerykańskich i brytyjskich. Na emigracji współpracował z legendarnym pismem BruLion. W roku 2000 zaczął właściwą karierę powieściopisarską. Jego gorzkie, wirtuozerskie literacko Niskie Łąki  uznano za najciekawsze zjawisko literackie roku (nagroda miesięcznika „Machina”, 2000). Wydana cztery lata później powieść Finimondo ugruntowała jego literacką pozycję. W 2015 roku ukazał się Dziennik roku Węża, intymny zapis roku z życia pisarza. W tym roku oddaje w ręce czytelników powieść "Bella ciao" i aż trudno uwierzyć, że ta książka została oddana do druku przed 24 lutego 2022 roku. Atak Rosji na Ukrainę to nie fikcja, a brutalna rzeczywistość. Tymczasem w literackiej opowieści przenosimy się do świata doświadczonego wojną. Poznajemy losy ludzi wyniszczonych, ukrywających się i mimo apokalipsy wciąż ze sobą walczących. To proroctwo nie było zamysłem autora, ale jak mówi w rozmowie przy Półce z Książkami - historia pokazuje, że pokój na świecie to tylko czas przejściowy!

Bella, ciao to powieść – można rzec – prorocza, dzieje się bowiem pod koniec wojny (drugiej? trzeciej? każdej?), na gruzach zrujnowanego świata, w chwili gdy wycofują się armie, zdemobilizowani żołnierze gwałcą i rabują, dzieci chowają się w lesie, ludzie z głodu żywią się ludzkim mięsem, uchodźcy i maruderzy próbują odnaleźć sens wśród szerzącego się chaosu.

O tworzeniu powieści autor mówi tak: „Człowiek jest z natury stworzeniem narracyjnym. Karmimy się opowieścią, my – żywi ludzie. Dopóki umiesz zbudzić w sobie demona opowieści, odnajdziesz w sobie tym samym pewną moc. Moc, która i tobie i wspólnocie pozwoli bardziej, pełniej niż przedtem – istnieć”.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować