Wrocławskie osiedla dostaną dodatkowe pieniądze na realizację drobnych inwestycji

Radio RAM, Marcin Obłoza | Utworzono: 31.07.2019, 06:36 | Zmodyfikowano: 31.07.2019, 06:38
A|A|A

fot. archiwumradioram.pl

Zespół ds. reformy osiedli ustalił, jak w ramach powstającego Funduszu Osiedlowego zostaną rozdzielone miejskie środki. Według ustaleń, 48 osiedli otrzyma 40 milionów złotych:

- mówi Jacek Pluta, Zastępca Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych. Stworzono specjalny algorytm, na podstawie którego obliczono pieniądze dla każdego z 48 osiedli. Czterdzieści procent wartości to kwota stała. Pozostałe 60% jest zależne od powierzchni osiedla i liczby mieszkańców. Druga wartość będzie liczona na postawie liczby lokali mieszkalnych. Zespół ds. reformy tłumaczy, że dane meldunkowe nie są bowiem pełne. Miasto ma przeznaczyć na pierwsze dwa lata działania projektu 40 milionów złotych. Najmniej, bo niespełna 400 tysięcy złotych, dostaną Bieńkowice. Ołbin, który jest osiedlem z największą liczbą lokali mieszkalnych, otrzyma około 1,6 miliona. Rada Osiedla Księże skorzysta z 600 tysięcy złotych:

- mówi Barbara Choinka, przewodnicząca Zarządu Osiedla Księże. Radni osiedlowi przyznają, że dodatkowe środki pomogą im w realizacji zadań często niedopuszczanych do startu we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim. Decyzje o tym, które inwestycje zostaną zrealizowane, zapadną w kwietniu przyszłego roku. Tak zwany Fundusz Osiedlowy ma być nowym narzędziem finansowania potrzeb osiedli. Nie będzie jednak następcą, a uzupełnieniem WBO. Zespół złożony z przedstawicieli prezydenta miasta i rad osiedli opracował specjalny algorytm określający wysokość funduszy, z których będzie mogło skorzystać dane osiedle. Każde z nich otrzyma kwotę bazową, do której pieniądze będą doliczane na podstawie powierzchni osiedla i liczby mieszkańców:

- mówi Michał Kwiatkowski, Przewodniczący Zarządu Osiedla Powstańców Śląskich. Kwoty, które trafią do osiedli, wahają się od 350 tysięcy do 1,6 miliona złotych. Maślice otrzymają około 700 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na małe inwestycje:

- mówi Sławomir Czerwiński, Przewodniczący Zarządu Osiedla Maślice. To nie koniec prac zespołu ds. reformy wrocławskich osiedli. W przyszłym roku poznamy szczegóły reformy ustroju rad osiedli.

REKLAMA

To może Cię zainteresować