"Dziękuję Anthrax Tobie" - gra słów w MuzWro [POSŁUCHAJ]

Maciek Szabatowski | Utworzono: 21.04.2021, 08:45 | Zmodyfikowano: 21.04.2021, 08:45
A|A|A

Błażej Król (fot. Łukasz Saturczak)

Słowny patchwork, który ułożył mi się w całkowicie abstrakcyjną i być może trochę zabawną całość, niech stanowi zwięzły wstęp do poniżej opisanych spotkań muzycznych na 89,8 FM.


"DZIĘKUJĘ"  18:00

Mimo pandemicznych czasów nasz środowy gość ma chyba całkiem sporo powodów do wyrażenia wdzięczności; i jak prawie zawsze w przypadku jego tekstów i pomysłów na nowe płyty czyni to z przymrużeniem oka i w sposób niedopowiedziany, bawiąc się przy tym słowem.Król (Błażej Król) dał się poznać jako artysta wydający płyty rokrocznie. Ostatni raz rozmawialiśmy wspólnie w MuzWro na ostatnim etapie promocji albumu "Przewijanie na podglądzie" - na początku 2019 roku.

Miniony rok okazał się dla niego i jego zespołu szczególny. Był to wprawdzie rok bez nowej płyty, przyniósł jednak artyście nagrody takie jak Paszport POLITYKI czy Fryderyk, a także objęcie wraz z Darią Zawiałow i Igo kierownictwa nad projektem Męskie Granie Orkiestra 2020.

Po roku "bezkoncercia" i wspomnianych powyżej sukcesów dostajemy w zamian "Dziękuję" -  szósty w dyskografii Błażeja album długogrający, ze zdecydowanym naciskiem na słowo "długo". Przygotowując playlistę do dzisiejszego programu spisałem sobie wyjątkowo aż dwa różne zestawy kompozycji, które - zależnie od nastroju danej chwili - mógłbym Wam dziś zaprezentować  - wszystkie wybrane wyłącznie spośród 18 kompozycji nagranych przez Błażeja i Iwonę Królów.18 przystanków na "Dziękuję" to 18 po brzegi wypełnionych zabawą formą melodiii (afrykańskie rytmy, syntezatorowe i saksofonowe partie ala lata 80.)  oraz 18 tekstów - opartych na momentami frenetycznych skojarzeniach słownych i nadal potrafiących zaskoczyć niedopowiedzeniach. To chyba także pierwszy po płycie "Nieumiarkowania" album, na którym małżeństwu Królów udaje się wszyć w brzmienie nowych kompozycji w sposób tak sprawny "kod eksperymentalności" (zapamiętany z pierwszych albumów Króla) -  nie tracąc przy tym ani na centymetr aury przebojowości. 

Jak pisze wydawca '„Dziękuję” przypomina napis na okazjonalnych bombonierkach czekoladek'. Jak smakują Królowe delicje sprawdziliśmy w pierwszej godzinie MuzWro. Całości rozmowy z Błażejem Królem posłuchać możecie u dołu strony.

 


"ANTHRAX"  ok. 19:15


Pamiętacie jeszcze folkowo-indiepopowe kompozycje duetu Lilly Hates Roses? 

Nie? To przypomnijmy sobie jedną z najczęściej pojawiających się na naszej antenie kompozycji tego warszawskiego duetu.Po blisko 6 latach od wydania drugiego długograja "Mokotów" Kamil „Clark” Durski i Katarzyna „Lilly” Golomska wracają do nas w zupełnie innej odsłonie. Kilka tygodni temu zdradzili nam swoje nowe muzyczne  -dużo bardziej popowe - emploi.W drugiej godzinie połączyliśmy się z nimi, by posłuchać "Anthrax" - nowego singla duetu ATLVNTA. Wszystko w ramach naszego stałego cyklu "Szybki Strzał z Polski". 


"TOBIE"  19:30

Z formacją Dagadana spotykaliśmy się dotychczas na 89,8 FM wielokrotnie. Co ciekawe (albo i nie :), nasze studio odwiedzała dużo częściej Daga - poznańska odnoga tej formacji. W tym wydaniu MuzWro po raz pierwszy pojawiła się na naszej antenie mieszkająca od lat we Wrocławiu Dana Vynnytska - wokalistka i "klawiszyni" Dagadany, a prywatnie wielka fanka Radia RAM.  Porozmawialiśmy o ... "Tobie". 

Tobie” to piąty studyjny album polsko-ukraińskiej grupy DAGADANA. Powstał z potrzeby przebudzenia życzliwości i dzielenia się Dobrem ze Wszystkimi ponad wszelkimi podziałami nie tylko od święta. To album, na którym słychać bogactwo stylistyczne, wynikające z wędrówek po różnych krajach oraz otwartości na łączenia muzycznych światów z szacunkiem dla swoich korzeni. Ludowe melodie, transowość i wielogłos korespondują z jazzowym groovem, improwizacjami, taneczną elektroniką.W czasach starożytnych, na początku nowego czasu, w Dniach Przejścia (calendae - pierwsze dni miesiąca) obchodzono domy z dobrym słowem, życzeniem, najlepszą intencją. Reliktami tamtego czasu i tamtych zwyczajów są m.in. kolędy noworoczne, życzące, znane pod różnymi nazwami (na Ukrainie jako szczedriwky, na polskim pograniczu wschodnim - jako szczodrówki lub szczodraczki). Album przynosi wybór takich właśnie pieśni - w zaskakująco świeżych reinterpretacjach, zachowujących ducha pierwowzorów - przecież zabytków dawnej kultury tradycyjnej - i przenoszących ich treści w czasy obecne, "aktualizujących" ich wymowę z szacunkiem dla głębokiej, symbolicznej warstwy tekstów.

Formację Dagadana tworzą na co dzień:

Daga Gregorowicz- Wokal, Elektronika
Dana Vynnytska - Wokal, Piano
Bartosz Mikołaj Nazaruk - Perkusja
Mikołaj Pospieszalski - Kontrabas, Gitara Basowa, Skrzypce, Wokal

O życzliwości w czasach zasklepienia i utrudnionych kontaktów społecznych, o tradycji, nowoczesności i nieustających próbach nadania nowego kontekstu kulturowego temu, co minione porozmawialiśmy z Daną w drugiej godzinie programu.

ODSŁUCH PROGRAMUZa tydzień spotykamy się w składzie: Klaudia Szafrańska i Tomasz Mreńca.
Zapraszam już dzisiaj! 

Maciek Szabatowski 

REKLAMA

To może Cię zainteresować